Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Hygienici zaznamenali 124 případů boreliózy. Nejvíc za tři roky

České Budějovice (ČTK) – Jihočeští hygienici letos zaznamenali 124 případů lymeské boreliózy, což je o 24 více než loni ve stejnou dobu. V posledním týdnu evidovali sedm nových pacientů s tímto onemocněním. Lymeská borelióza je v regionu nejrozšířenější za poslední tři sezony. Mírně narůstá i počet případů klíšťové encefalitidy, kterých je od začátku roku 60, což je ale méně než loni. Novinářům to v úterý 29. srpna řekla ředitelka českobudějovické krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Za poslední týden přibylo sedm nově nahlášených případů klíšťové encefalitidy a sedm případů lymeské boreliózy; ta se zatím nejvíc vyskytuje na Českobudějovicku (45 případů), na Českokrumlovsku je jich 26. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy eviduje okres Prachatice (19,6 případu na 100.000 obyvatel), vyšší výskyt vykazují i okresy Český Krumlov (11,4) a České Budějovice (9,6).

„Končí pomalu prázdniny, ale lze očekávat nástup houbařské sezóny. Riziko napadením klíštětem je pro houbaře a rekreanty vzhledem k dosud teplému, ale vlhkému počasí i v dalších týdnech stále vysoké, a to i v nadmořských výškách nad 750 metrů, tedy i při houbaření na Šumavě či v Novohradských horách. Proto doporučujeme bránit se napadení klíštětem používáním repelentů a správného oblečení a obutí. Po příchodu domů je dobré se převléci včetně spodního prádla, prohlédnout a osprchovat se,“ řekla Kotrbová.

Největší výskyt klíšťové encefalitidy evidovali jihočeští hygienici v roce 2011, tehdy onemocnělo v regionu 170 lidí a v ČR 861 obyvatel. Nejvíce, 317 případů lymeské boreliózy, bylo na jihu Čech v roce 2013.

Klíště. Ilustrační. Foto: farmazdravi.cz

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3