Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Hygienici na jihu Čech budou kontrolovat led v nápojích

České Budějovice 22. června (ČTK) – Jihočeští hygienici budou v létě kontrolovat led podávaný v nápojích v restauracích. Řada provozovatelů podniků podle nich neuskladňuje led správně a hlavně s ním i chybně manipuluje. Provozovatelům při podobných pochybeních hrozí pokuty. Novinářům to dnes řekla Dagmar Smitková z českobudějovické krajské hygienické stanice.

„Kontroly můžeme dělat v průběhu celého roku, ale zvláště v letních měsících jsou na místě, kdy si lidé vyžadují více chlazených nápojů,“ uvedla Smitková. Dodala, že hygienici na jihu Čech v létě plánují sedm desítek kontrol tohoto typu, přistoupili k nim poprvé.

Podle ní je led specifická potravina, jelikož putuje přímo z mrazáku ke spotřebiteli. „Už se její kvalita nemůže nijak změnit. Pokud jde o maso, tak to se potom ještě tepelně upravuje a bakterie se mohou zničit. Ale v tomto případě spotřebitel konzumuje led přímo,“ uvedla Smitková. Pokud obsluha nepostupuje s ledem správně, mohou se jím přenášet bakterie nebo viry žloutenky přenosné rukama. Podle ní existují zařízení, kde nepoužívají pro manipulaci s ledem pomůcky typu kleští nebo naběračky.

Špatně uskladněný led zase bývá v přímém styku s potravinami. „Pokud objevíme takovýto prohřešek, tak už se jedná o provozovnu s velkým nepořádkem,“ uvedla Smitková.

Marek Bílek kš

Jéčko Man

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3