Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Hračky i příjemné barvy. Policie má místnost pro výslechy dětí

Tábor – Speciální místnost pro děti, které je nutné vyslechnout kvůli trestnému činu, má nově táborská policie. Dosud musely děti v těchto případech jezdit k výslechu například do Českých Budějovic.

Policie se snaží dětem co nejvíce zpříjemnit chvíle, kdy je nutné získat od nich informace ohledně trestného činu. Výslech totiž může být stresující. A to nejen v případě, že je dítě obětí, ale i tehdy, pokud figuruje jako svědek. Ve většině případů se jedná o týrání, nebo zneužívání. 

„Tato místnost vytváří dojem příjemného prostředí. Předpokládáme, že se tady dětem bude líbit. Je tu plno hraček, jsou tady příjemné barvy. Myslím si, že tady by se dítě mohlo rozpovídat,“ popisuje vyšetřovatelka Martina Dolejšová.

Pro děti jsou ve výslechové místnosti připraveny nejen hračky, ale i speciální panáci. Jedná se o pomůcky, které mohou dítěti pomoci, pokud nezačne samo komunikovat.

„Máme tady tři generace panenek. Takže dítě si vybere, někdy se s panenkou i ztotožní, takže ji pojmenuje a potom na ní ukáže, co se mu stalo, své negativní zážitky,“ dodává vyšetřovatelka.

Vyšetřovatelé mají v rámci tohoto projektu k dispozici dvě kanceláře. Jedna slouží právě k výslechu, druhá jako monitorovací a technická místnost.

„Záznam se nahrává lokálně, je k dispozici rovnou po ukončení výslechu,“ říká Štěpán Tůma z táborské policie.

Tuto výslechovou místnost, která připomíná útulný dětský pokojíček, mohou policisté použít například i při výslechu seniorů nebo žen, které byly například znásilněné a těžko se jim hovoří o tom, co prožily.

Hračky ve výslechové místnosti. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3