Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Horští záchranáři na Šumavě hledali dvě ztracené ženy

Šumava – Dvě večerní pátrání po dvou ztracených ženách v okolí Srní mají za sebou od soboty záchranáři Horské služby na Šumavě.  Obě ženy se jim podařilo nalézt.

V prvním případě kontaktoval Horskou službu krátce po páté hodině přítel pohřešované s tím, že se paní vydala ze Srní na běžkách. „Pán ovšem nevěděl, kterým směrem, zda k Prášilům, nebo spíše na Modravu. Takže jsem zalarmoval naše členy v Prášilech, na Kvildě a na Zadově, aby propátrali všechny možné směry a trasy,“ uvedl k zahájení akce Štěpán Pospíchal, dispečer Horské služby Šumava. Dodal, že běžkařce se nedalo dovolat mobilním telefonem a pomalu přicházela tma.

„Po necelé půlhodině bezvýsledného pátrání jsem na pohřešování osoby upozornil Policii ČR. Policisté se mně zeptali na její jméno a pak mi sdělili, že už o ní vědí a že u Čenkovy Pily probíhá záchranná akce,“ řekl Štěpán Pospíchal s tím, že v tomto případě někdo kontaktoval linku 112. „My jsme povolali Leteckou záchrannou službu a záchranář z její posádky lehce podchlazenou paní vytáhl na laně do vrtulníku. Ten jí pak transportoval do nemocnice v Sušici,“ doplnil Martin Brejcha, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Ještě, než se stačil z této akce vrátit záchranář z Prášil, Horskou službu zalarmoval přítel další ztracené běžkařky. „I ona se vydala ze Srní, ovšem bez svítilny jí dostihla tma. Prášilského kolegu jsem proto ihned poslal prohledat trasy od Srní k jeho stanici, a on mi kolem šesté večer volal s tím, že paní našel a předal příteli,“ popsal Štěpán Pospíchal.

„Je velice důležité, aby pokud má někdo informace o tom, že jeho přítel či manžel nedorazil z túry ve smluvený čas, zavolal Horskou službu co nejdříve. Za tmy je totiž pátrání velice ztíženo a může tak dojít k ohrožení hledané osoby,“ důrazně varoval návštěvníky hor Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Dodal, že je také naprostou nutností mít u sebe potřebné vybavení. Svítilna, nebo takzvaná čelovka by měla být jeho součástí i v případě, že běžkař plánuje návrat ještě za světla.

Ilustrační snímek. Foto: norskamoda.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3