Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Holašovice obnoví historickou kovárnu, investují tři miliony

Holašovice (Českobudějovicko) 5. prosince (ČTK) – Obec Holašovice obnoví historickou kovárnu, investuje do ní přes tři miliony korun. Otevře ji v září 2018. Vesnici ročně navštíví kolem 70.000 turistů, včetně diváků na Selských slavnostech, na něž letos přijelo 14.895 lidí. ČTK to řekl starosta obce Jan Jílek (SNK). Holašovice si dnes připomínají 19 let ode dne, kdy byly v japonském Kjótu zapsány na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Přímý příjem z turistů je dle Jílka, jenž dělá starostu 13 let, nulový. „Holašovice jsou veřejným prostranstvím, nemáme uzavřenou budovu, kde by se platil poplatek, jsme tranzitní cíl, kde turista stráví 30 minut až hodinu,“ řekl Jílek. Příjmy ze suvenýrů (turistické známky, pohledy, knihy, krajky, keramika) nepokryjí ani provoz infocentra. To funguje od 1. dubna do 31. října, letos ho navštívilo 14.293 lidí. „Musíme držet ještě dva pracovníky pro Holašovice a pro Jankov, kteří dělají servis, nároky pro správu návsi a okolí rostou,“ řekl starosta.

Obec, jejíž rozpočet na příští rok je 7,6 milionu Kč, získá ročně 2,5 až pět milionů z dotací. Jihočeský kraj dává obci coby památce UNESCO roční neinvestiční dotaci 700.000 Kč. „Kraj nás bere na významnou váhu. Náklady na provoz související s UNESCO jsou kolem půl milionu korun ročně. Výhodu nejvíc spatřujeme v té značce, s přidanou hodnotou jsme v kraji ve špičce jako Český Krumlov, Hluboká, Třeboň,“ vyzdvihl Jílek.

Letos Holašovice otevřely novou hasičskou zbrojnici za 7,5 milionu korun, z dotací obec obnovila i starou dobytčí váhu na návsi, kterou by jinak zbourala. „Historie vesnice je dobytkářská: statky, chlévy, maštale, stodoly, prim hrály pole a dobytek,“ vysvětlil Jílek. Zemědělství se v současnosti věnuje jediný ze 150 obyvatel Holašovic. Z dotací opravila obec i historické pístové pumpy zapsané jako movitá kulturní památka. Finance využívá i na opravy infocentra, příští rok opraví veřejná WC.

Pro turisty je přístupný jeden statek, fungují dvě hospody, jedna z nich jen v sezoně. Z návštěvníků převládají Asiaté, v létě přijíždí hodně cyklistů. Parkoviště, kde se nevybírá parkovné, již kapacitně nestačí.

Díky dotacím vrátila obec do původního stavu barevnost 80 procent fasád, většina z nich je dnes bílá. „Ze střech pomalu mizí betonové tašky, eternity, plechy,“ řekl Jílek s tím, že je nahrazují taška bobrovka nebo pálené tašky. Zachránit se povedlo i stodoly, jimž hrozilo, že se zřítí.

„Nedaří se nám okenní výplně a interiérové věci. Ale tím, jak chceme mít Holašovice živé, musíme respektovat, že lidé se přizpůsobují 21. století – antény na střechách a internetové konzole tam patří,“ uzavřel.

vkc sd

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3