Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Hochficht postaví novou lanovku za téměř 300 milionů korun

Jižní Čechy – (ČTK) – Skiareál Hochficht na česko-rakouských hranicích postaví do začátku lyžařské sezony novou desetimístnou kabinkovou lanovku za téměř 300 milionů korun. Společnost Lipensko investuje do areálu na Lipně 45 milionů, prodlouží skicross a vylepší snowpark. Lyžařský areál Zadov žádné novinky nechystá. Na zasněžování budou střediska připravena od začátku listopadu. Vyplývá to z ankety ČTK.

Hochficht letos udělal největší investici v historii za téměř 300 milionů korun. Do začátku letošní lyžařské sezony postaví novou kabinkovou lanovku z hlavního parkoviště na vrchol Hraničník.

„Moderní, 1500 metrů dlouhá lanovka s 56 krytými kabinkami přepraví až 2800 lyžařů za hodinu. Jízda z dolní stanice až na vrchol potrvá jen kolem pěti minut, takže lyžaři si dopřejí za své peníze více jízd,“ řekl ČTK za areál Martin Řezáč. Nová lanovka nahradí dva zastaralé kotvové vleky, které provozovatelé během léta demontovali.

Nová lanovka bude mít mezistanici u zastřešeného pojízdného pásu s výukovým svahem pro začátečníky, děti už nebudou muset absolvovat jízdu kotvovým vlekem. Dolní stanice bude kvůli pohodlnému přístupu z hlavního parkoviště přímo vedle dětského Fichtl Kids Parku. Díky nové lanovce se rozšíří i rodinná sjezdovka Wenzelwiese, demontován bude současný vlek.

Skiareál Hochficht navštívilo v minulé sezoně 275.000 lyžařů, z toho 90.000 Čechů. V nové sezoně čeká středisko přes 300.000 lidí. V zimě pracuje na Hochfichtu až 140 lidí, z toho zhruba 30 Čechů.

Skiareál Lipno nad Vltavou investuje 45 milionů korun. Peníze půjdou na technologie zasněžování i na nákup nové rolby. „Soustředíme se opět na rodiny s dětmi i na dvougenerační rodiny: na jejich bezpečnost, pohodlí a zábavu na lyžích. O sto procent prodloužíme skicross, zvětšíme a zkomfortníme snowpark,“ řekla ČTK Eva Černíková ze společnosti Lipensko. Firma postaví i měřenou slalomovou trať pro děti i dospělé. Areál připravuje i každodenní programy s nejmenšími lyžaři, hry s maskotem.

Během poslední sezony navštívilo lipenský areál 175.000 hostů, v nové chce firma přilákat 200.000 lidí. Na provozu Skiareálu Lipno se podílí 40 zaměstnanců, další zajišťují provoz půjčoven a lyžařské školy, celkem 90 lidí. „V lyžařské škole máme v hlavní sezoně kolem 120 instruktorů lyžování s kapacitou téměř 900 žáků za den. Školou prošlo přes 15.000 žáků od nejmenších pro dospělé s celkovým počtem 24.000 výuk,“ řekla Černíková.

Žádné zásadní novinky neplánuje lyžařský areál Zadov na Šumavě. Letos investuje asi čtyři miliony, jako loni. „Připravujeme velkou investici do zasněžování na rok 2018. Zásadní novinky letos žádné, důležité je, že ceny zůstanou stejné jako v loňské zimě,“ řekl ČTK ředitel areálu Luděk Sáska. Zadov v poslední sezoně navštívilo 100.000 lidí a 30.000 běžkařů. Letos doufá vedení v podobná čísla. Zimní provoz zde zajišťuje 40 až 50 lidí.

Lipno a Zadov budou schopny zasněžovat od začátku listopadu, skiareál Hochficht od poloviny listopadu.

Lyžování Hochficht. Ilustrační. Foto: itras.cz

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3