Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Hluboká n. Vltavou drží poplatek za předzahrádku sedm let stejný

České Budějovice 8. května (ČTK) – Hluboká nad Vltavou, kde tamní zámek loni navštívilo skoro 300.000 lidí, drží poplatek za restaurační předzahrádky stejný od roku 2012. Provozovatelé předzahrádek platí ročně 100 korun za metr čtvereční. Město předzahrádky podporuje. V Písku musí občas strážníci řešit u předzahrádek problém, že si jejich majitelé věší na konstrukce cizí reklamy. Vyplývá to z informací, které ČTK získala od zástupců měst.

Na Hluboké platí majitelé předzahrádek v centru buď deset Kč denně za metr čtvereční, nebo 100 Kč za metr čtvereční ročně. Vedoucí ekonomického odboru hlubockého městského úřadu Pavel Adámek ČTK řekl, že poplatek je stejný od roku 2012, výši stanoví místní vyhláška. Sazby za předzahrádky mimo centrum jsou o polovinu nižší. Ve městě je do deseti předzahrádek.

„Máme co nejvolnější pravidla, jenom aby byly dodrženy bezpečnostní zásady průchodu chodníku, a všechny předzahrádky vítáme. Podporujeme majitele restaurací a cukráren, aby si předzahrádky zřizovali. Poplatek je z mého pohledu minimální,“ řekl ČTK starosta Hluboké Tomáš Jirsa (ODS).

Písek, který dlouhodobě boduje v anketě Město pro byznys, má pravidla pro umísťování mobilních zařízení na veřejných prostranstvích. Nájemné za pronájem městského pozemku pro umístění předzahrádky je v rozmezí 100 až 200 Kč ročně za metr čtvereční, podle toho, kde předzahrádka je.

K žádostem o povolení přistupuje radnice individuálně, řekl ČTK místostarosta Josef Knot (TOP 09). V městské památkové zóně platí jiné požadavky na materiál a design mobiliáře. „K tomu se vyjadřují i památkáři. Upřednostňujeme zde předzahrádky bez oplocení, umístěné přímo na plochu komunikace, nikoli na konstrukce dřevěných palub,“ řekl Knot.

Letos v Písku nově povolili dvě předzahrádky, loni tři. K 7. květnu bylo v třicetitisícovém městě povoleno 34 předzahrádek. Pravidla zakazují dávat na konstrukce předzahrádek cizí reklamy, které nesouvisí s provozem podniků. „Tento nešvar se v malé míře objevuje. Odstranění řeší následně zástupci městské policie,“ řekl Knot.

V Jindřichově Hradci je letos zaregistrováno 52 restauračních zahrádek, o jednu méně než loni, registrace je bezplatná. ČTK to řekl Jaroslav Krafka z živnostenského odboru městského úřadu. Stejně jako Písek ani Hradec nemá žádnou kvótu ohledně počtu předzahrádek. Předzahrádka musí mít stejného provozovatele jako zařízení, před nímž stojí.

U předzahrádek v historickém jádru Českých Budějovic se cena liší podle toho, zda ji majitel po provozní době uklízí, nebo zda je tam předzahrádka nastálo. ČTK to řekla Lenka Mikšátková z odboru správy veřejných statků. U předzahrádek stálých je cena 10 Kč denně za metr čtvereční, u těch, které provozovatel každý den sklízí, je sazba poloviční. „Pronájem předzahrádek je vázán na sídlo provozovny, kde musí mít majitel zajištěné sociální zázemí pro hosty restauračních předzahrádek,“ uvedla Mikšátková.

vkc hj

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3