Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Hlubocká zoo zavádí mimořádná opatření kvůli ptačí chřipce

Hluboká nad Vltavou – Přísnější opatření kvůli ptačí chřipce zavádí zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou. Ta momentálně všechny opeřence ve vnitřních prostorách a nepřijímá ptactvo do záchranné stanice.

Rozsah ptačí chřipky v Jihočeském kraji je zatím největší v celé republice. O víkendu bylo na jihu Čech potvrzené už desáté z celkem jednadvaceti ohnisek po celé republice. Zoologická zahrada na Hluboké se tak rozhodla k větším opatřením, aby se ptactvo nedostalo do styku s virem.

„Protože jsme oblast, kde je hodně vodních toků a rybníku, tak je zde hodně volně žijících ptáků vodních. To znamená kachen, hus, labutí. Největší pravděpodobnost přenosu je právě prostřednictvím těchto ptáků,“ vysvětluje ředitel krajské veterinární správy František Kouba.

V zoo Hluboká je zhruba 170 druhů ptactva, celkem se jedná o přibližně 1000 ptáků. Ti jsou přes zimu standardně umisťování do uzavřených voliér a zimovišť. Výjimkou jsou některé druhy, jako například plameňáci.

„U plameňáků to je letos trochu jinak. Normálně mohli vždy plameňáci při hezkém počasí ven do výběhu. Teď kvůli ptačí chřipce je držíme daleko více v zimovšti. Pouze v době úklidu mohou na dvorek,“ popisuje zástupce ředitele zoo Roman Kössel.

Aby se předešlo nákaze, je velmi důležité zvolit správný způsob krmení ptáků.

„Běžně je krmíme ve venkovních prostorách a v tuto dobu je krmíme pouze uvnit,ř a to proto, aby nelákala potrava volně žijící ptactvo,“ dodává Roman Kössel.

Podobné opatření dělala zoo už v roce 2006. Tenkrát se ptačí chřipka objevila přímo v Hluboké na Vltavou. Dříve měla zoo ptáky volně na oploceném rybníku. To ale pro ptactvo představovalo vážnou hrozbu. Nyní jsou pro jistotu expozice zasíťované a zamezují kontaktu ptáků s vodou z rybníku.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3