Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Hejtmanka Stráská a její náměstek pro kulturu Hroch otevřeli obnovenou kovárnu v Holašovicích. Jihočeský kraj na její úpravy přispěl 700 tisíci.

Další turistickou atrakcí se mohou chlubit Holašovice na Českobudějovicku. Jedná se o nově zrekonstruovanou kovárnu, jejíhož slavnostního otevření se v úterý 19. září zúčastnili i hejtmanka Ivana Stráská a její náměstek pro kulturu Pavel Hroch. Stalo se tak u příležitosti 20 let od zápisu obce na seznam UNESCO.

Obnova uvedeného objektu z roku 1841 stála 2,5 milionu a kraj se na ní podílel částkou 700 tisíc korun. „Blahopřeji Holašovickým ke kulatému výročí i další turistické atrakci, která zvýší už tak značný zájem o tuto vyhlášenou obec,“ řekla Stráská.

Podle Hrocha si kraj tohoto unikátního místa velice váží. „Jen málokterý region v republice se něčím takovým, jako jsou naše Holašovice, může pochlubit. I proto jsme se rozhodli rekonstrukci kovárny finančně podpořit. Zároveň bych chtěl ocenit místní samosprávu i obyvatele za to, že o tuto památku permanentně pečují a proto je tak krásná,“ dodal náměstek.

U příležitosti 20 let od zápisu na seznam UNESCO bylo i představení 3D modelu obce

Přínos pro zatraktivnění obce i celého kraje pro turisty v podobě zrekonstruované staročeské kovárny, včetně ukázek tohoto tradičního řemesla. To si slibuje i Jan Jílek, starosta Jankova, pod který Holašovice spadají. „Historie kovárny sahá do roku 1841. V 60. letech 20. století byla přeměněna na hasičskou zbrojnici, na což ostatně odkazuje hasičská stříkačka z roku 1928, kterou tu návštěvníci mohou rovněž vidět,“ doplnil Jílek s tím, že vedle stavebních prací uvnitř kovárny byla před objektem vybudována zpevněná plocha a obnovena původní pístová studna.

Součástí připomenutí 20 let od zápisu Holašovic na seznam UNESCO pak bylo i představení 3D modelu obce v měřítku 1:150. „Model zobrazuje centrum obce a umístěn bude v našem turistickém informačním centru, kde si jej může prohlédnout i veřejnost. Zároveň bude mobilní, aby mohl sloužit k propagaci Holašovic i na jiných místech,“ uzavřel Jílek.

Tisková zpráva

Jéčko Man

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3