Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Hasiči zachraňovali desítky cestujících z hořícího letadla

Planá – V úterý v dopoledních hodinách se zřítilo letadlo  na letišti v Plané u Českých Budějovic. Hasiči museli evakuovat zhruba 30 cestujících. Naštěstí se jednalo jen o cvičení.

Letadlo Antonov 26 letící z Říma do Prahy ohlašuje letištní věži v Plané u Českých Budějovic závadu levého motoru a žádá o nouzové přistání. Po dopadu zaplaví letadlo hustý dým. Z kabiny se ozývá zoufalý křik zraněných cestujících. Takový zásah je komplikovaný nejen kvůli svému stísněnému prostoru.

Cílem cvičení  bylo prověření souhry a dojezdových časů letištních hasičů a integrovaného záchranného systému. V celkovém počtu zasahovaly zhruba tři desítky záchranářů.

„Ono není úplně jednoduché sladit nejenom časy dojezdu, ale sladit především jejich práci v samotném letadle, roztřiďování pacientů a jejich vynášení,“ popsal ředitel letiště Ladislav Ondřich.

Jedním z hlavních úkolů je  vyproštění pasažérů z letadla a jejich rozdělení podle stupně závažnosti zranění.

Letištní hasiči mají povinnost zasahovat do tří minut po vzniku nehody. Všichni mají rozděleny úkoly a místa, kde zasahovat.

Jedná se o to, že v momentě, kdy je požár, jsou tam tlakové nádoby, je tam palivo, takže hasiči mají přesné postupy, kde mají chladit letadlo,“ dodal ředitel Ondřich.

Jako hasební látku použili hasiči speciální prostředek – pěnu. S ohledem na konstrukci letadla.

„Bývá použita na dopravní prostředky, protože je tam kombinace hořlavých látek založených jak na elektrice, tak na výbušných látkách jako je nafta, benzín, plyn,“ vysvětlila mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Nejdůležitější bývá komunikace zásahových složek, ty spolu komunikují radiostanicemi na společném zásahovém kanálu.

S výsledky cvičení byli velitelé složek spokojeni. Podle scénáře se podařilo zachránit z hořícího letadla 26 pasažérů z 29, tři cestující nehodu nepřežili.

Cvičení na letišti. Foto: HZS JčK

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3