Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Hasiči v roli záchranářů. Muže v bezvědomí křísili defibrilátorem

České Velenice – V jednu chvíli likvidovali požár a hned po skončení zásahu poskytovali odbornou pomoc muži v bezvědomí. Dobrovolní hasiči v Českých Velenicích se tento týden ocitli v roli záchranářů.

Vůbec poprvé prověřili v praxi nedávno zavedený systém takzvaných First respondentů. Jeho smyslem je zapojení všech složek integrovaného záchranného systému do poskytování první pomoci tam, kam se dostanou dříve než první posádky zdravotnické záchranné služby a kde hrozí nebezpečí z prodlení. Týká se to především řídce osídlených a odlehlejších míst v kraji.

Hasiči i policisté ve vybraných lokalitách prošli speciálním školením od zdravotnických záchranářů a mají i odpovídající vybavení. Například defibrilátor, který použili i při zásahu v Českých Velenicích.

Mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková zmínila, že výjezdová skupina zdravotníků ze Suchdola nad Lužnicí zasahovala začátkem tohoto týdne u nehody cyklistky s vážným zraněním. Ve stejné chvíli přijali na lince 155 i oznámení o náhlém bezvědomí muže ve Velenicích. Operátoři poslali na místo výjezdovou skupinu z Třeboně, ta ale musí překonat vzdálenost 36 kilometrů.

„Hasiči vracející se ze zásahu u požáru byli na místě během pěti minut od nahlášení události. Po připojení elektrod Automatizovaného elektronického defibrilátoru aplikují muži se zástavou oběhu opakovaně doporučený výboj a provádějí nepřímou srdeční masáž do příjezdu zdravotnické záchranné služby,“ popsala mluvčí.

Zdravotníci po příjezdu pokračovali v resuscitaci a odvezli muže do nemocnice.

Ilustrační snímek. Foto: knezek.cz

 

 

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3