Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Hasiči cvičili záchranu lidí z věže Jakobínka

Rožmberk nad Vltavou (Českokrumlovsko) 17. dubna (ČTK) – Jihočeští hasiči cvičili dnes záchranu lidí ze středověké věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku. Pomocí lan spouštěli figuranty z přibližně 40 metrů vysokého ochozu. Taktické cvičení zaměřené na záchranu lidí z výšky trénují hasiči pravidelně. Novinářům to řekla jejich mluvčí Vendula Matějů.

Uvedla, že existuje víc možností, jak například zraněného člověka z výšky evakuovat. „Těch způsobů, které se dají použít, je více. Mohou osobu po vnitřním schodišti v nosítkách snést nebo ji zachránit po vnějším plášti pomocí lezecké techniky,“ řekla Matějů.

Středověká věž Jakobínka je podle ní pro podobné účely ideální. Památkáři totiž kamenný objekt pátým rokem opravují pomocí dobových technologií. Věž proto například obepíná dřevěné lešení. Ředitel českobudějovického národního památkového ústavu Petr Pavelec taktické cvičení hasičů vítá. „My potřebujeme, aby co nejvíce lidí začalo tento prostor vnímat. Proto vedle tradičních prohlídek jakoukoliv formu prezentace bereme jako přínos,“ uvedl Pavelec.

Památkáři dokončí experimentální rekonstrukci Jakobínky příští rok. Náklady na obnovu činí přibližně 4,5 milionu korun. O stáří věže Jakobínka vedou odborníci diskuse. Někteří se domnívají, že pochází z doby kolem roku 1300, jiní zastávají názor, že vznikla až na počátku 16. století.

Marek Bílek kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3