Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Firma v Č. Krumlově odlomila většinu z rizikové části skály

Český Krumlov 4. června (ČTK) – Firma Strix k dnešku odlomila většinu z tisícitunového bloku Barevné skály u Českého Krumlova. Podle statika hrozilo, že se část masivu zřítí. Celá skála je značně zvětralá. Firma, kterou si najaly Lesy ČR, ještě zkontroluje zbytek skály a vytipuje další riziková místa. ČTK to dnes řekl ředitel firmy Strix Dušan Dufka. K 31. květnu shodili pracovníci firmy Strix asi 400 tun, pracovali i o víkendu, řekl dnes ČTK Ivan Votýpka z firmy Lesy ČR, jíž skála patří.

Státní plavební správa kvůli riziku omezila provoz na Vltavě. Povodí Vltavy zahradilo propust pod skálou pomocí trámů, před jez, který se sjíždět nesmí, umístilo síť. Vodáci mohou projet pod skálou jen do pěti metrů od levého břehu. Lodě lze přenášet po levém břehu.

„K dnešnímu dni je většina z toho rizikového bloku odstraněna. Sundali jsme toho asi o něco víc, jsou to kolikrát ohromné bloky, budeme je muset dole ještě rozbít, aby je bagry mohly naložit. Jsme hotoví v relativně rekordním čase, je osmý den od zahájení demontáže. Některé bloky měly i přes deset kubíků, dolů jsme házeli kompletní věže, mnohdy šly jenom skopnout nohama nebo za použití jednoduchých prostředků. Shodili jsme i další masivy v zadní části,“ řekl Dufka.

Do 6. června bude firma dočišťovat zbytek bloku, v druhé polovině týdne začne kamení odvážet, až posoudí, jak stabilní je zbytek masivu. „Je tam ohromná hromada, a ta se začne odvážet. Když jsme to shazovali dolů, nemohli jsme tam pustit bagry ani auta,“ řekl Dufka.

Pak firma zkontroluje ostatní části skály. Dufka řekl, že celý masiv je velmi zvětralý a relativně jednoduše lze shodit další velké bloky. „Prolezeme a propáčíme celý masiv, abychom znalcům a geologům vytipovali ostatní riziková místa,“ řekl Dufka. Skálu firma odlamovala pomocí hydraulických klínů, pneumatických sbíjecích kladiv a pneumatických podušek.

První etapu prací za 5,9 milionu Kč plánují Lesy ČR do konce června. Bude-li skála nadále nebezpečná, naváže co nejdříve druhá etapa. „Poslední červnový týden bychom se ze znaleckého posudku měli dozvědět, jestli se bude pokračovat hned dejme tomu (až) do 15. července, anebo jestli to není havárie – pak by druhá etapa pokračovala až na začátku příštího roku,“ řekla dnes ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Propust u pravého břehu řeky se nyní splouvat nesmí, Povodí Vltavy do ní dalo trámy, aby ji nebylo možné projet. Zákaz vodáci dodržují; Dufka uvedl, že školní skupiny a vodáci s vybavením z půjčoven stoprocentně, zahraniční turisté, kteří jedou po vlastní ose a neznají české značení, v prvních dnech váhali. Loni splulo Vltavu podle odhadů 250.000 lidí.

Václav Koblenc dr

Jéčko Man

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3