Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Fiktivní únik radioaktivity prověřil temelínské operátory i havarijní štáb

Temelín – Cvičení se tentokrát týkalo pouze operátorů na simulátoru a havarijního štábu elektrárny. Smyslem bylo, aby si členové havarijního štábu procvičili své úkoly, které by při podobné situaci museli řešit. Veškerá data se online přenášela ze simulátoru rovnou do havarijního řídícího střediska a temelínští odborníci si tak procvičili reakci v reálném čase. Do letošního desátého temelínského cvičení, které je podle mluvčího Jaderné elektrárny Temelín Marka Svitáka světově neobvyklé, se zapojila padesátka lidí.

Scénář způsobil závažné problémy na obou blocích. Zatímco na simulátoru operátoři stabilizovali situaci, odborníci v havarijním štábu přijímali opatření k ochraně personálu a doporučovali technická řešení vzniklých komplikací. Vše probíhalo jako ve skutečnosti a v reálných časech. „V havarijním štábu jsme online sledovali kroky našich operátorů na simulátoru. Na základě toho jsme pak přijímali ochranná opatření. Tento typ cvičení je velmi důležitý, protože podmínky jsou simulovány velmi věrohodně a to jak časově, tak i z hlediska vývoje situace,“ vysvětlil Jan Kruml, ředitel temelínské elektrárny, který současně byl velitelem celého zásahu.

Za měsíc pak energetiky čeká poslední letošní cvičení. Jedním z opatření, které elektrárna po Fukušimě v havarijní připravenosti zavedla, bylo navýšení počtu cvičení na dvojnásobek. V úvahu se berou všechna možná rizika. Vedle radiačních a technologických událostí je to například eliminace požárů, ekologických nebo traumatologických událostí.

Foto zdroj: JETE
Foto zdroj: JETE

 

Petra Říhová

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3