Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Dvanáctiletá šachistka z Budějovic se chystá na mistrovství Evropy

České Budějovice – Dvanáctiletá šachistka Martina Šťastná ze Šachové akademie VŠTE se jako jediná Jihočeška probojovala na Mistrovství Evropy mládeže, které se koná od 3. do 16. září v rumunském městě Mamaia. Studentka českobudějovického gymnázia v Jírovcově ulici bude startovat v kategorii dívek do 12 let, do které se nominovala ze 2. místa na Mistrovství České republiky.

Ráda bych skončila co nejlépe, na nějakém hezkém místě, ale extra cíl nemám. Hlavně abych neskončila poslední,” říká s úsměvem svěřenkyně trenéra Zdeňka Richtra, na jejíž přípravě se přednáškami podílí i Marek Vokáč. Na rumunský šampionát se přes léto připravovala studiem diagramů, tedy pozic tahů, a hraním online partií. Soupeřky neznám. Budou z celé Evropy a bude to trochu loterie,” dodává.

Martina Šťastná hraje šachy od šesti let a od roku 2013 se jim věnuje závodně. Nejprve v klubu Šachová škola QCC České Budějovice a od roku 2015 svůj nesporný talent rozvíjí v Šachové akademii VŠTE, která existuje od července 2015 jako účelové zařízení českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické. Dnes v ní šachy hraje 38 hráčů různých věkových kategorií, především dětí a mládeže.

Samotnou Martinu Šťastnou ke královské hře přivedli rodiče. „Máme to v rodině. Přišlo to tak nějak samo a moc jsem nad tím ani nepřemýšlela a začala jsem šachy hrát. Možná i proto, abych nezůstávala za bratry pozadu,“ povídá o svých začátcích mladá sportovkyně. Nejvíc ji přitom baví logika samotné hry, nabízející netušené možnosti. I když se na trénincích věnuje hlavně rozboru partií a přednáškám zhruba čtyři hodiny týdně, šachy stále bere jen jako svůj koníček a bezvadnou zábavu.

Martina Šťastná. Foto: VŠTE/ Zdeněk Zuntych

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3