Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Domovy pro seniory na Českobudějovicku zakazují návštěvy kvůli chřipce

České Budějovice –  třetí týden řádí v Jihočeském kraji chřipková epidemie. Rozšířená je u všech věkových skupin. Kvůli její rozsáhlosti budou od pátku až do odvolání uzavřeny třeba domovy pro seniory Hvízdal a Máj v Českých Budějovicích.

Oproti předchozímu týdnu narostla nemocnost o 6,6 procenta.

„Celková nemocnost je 1691 případů onemocnění v přepočtu na 100 000 obyvatel,“ říká Jitka Luňáčková z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

„Z důvodu výskytu chřipkové epidemie v Jihočeském kraji budeme od pátku 20. ledna uzavírat naše zařízení pro návštěvy v plném rozsahu,“ potvrzuje Zdeňka Třísková, vrchní sestra Domova pro seniory Hvízdal v Českých Budějovicích.

“ Samozřejmě pokud by příbuzní chtěli něco přinést, tak to mohou nechat na recepci. V nejnutnějších případech, pokud by klienti potřebovali kontakt s příbuznými, tak je možné sejít se například v zázemí pro návštěvy u knihovně,“ dodává Alena Douchová, vrchní sestra Domova pro seniory Máj v Českých Budějovicích.

Většina klientů v domovech důchodců se nechává proti chřipce očkovat.

Delší dobu jsou pro návštěvy uzavřeny také českobudějovická centra sociálních služeb Staroměstská a Na Zlaté stoce.

„Postupně dochází k vydávání zákazu návštěv v domovech pro seniory, zatím je to na Českobudějovicku, v ostatních okresech zatím není zákaz vydán,“ doplňuje Jitka Luňáčková z Krajské hygienické stanice.

Co se týká jihočeských nemocnic, ty jsou pro návštěvy uzavřeny všechny kromě Písku a Prachatic.

Největší počet nemocných připadá především na předškoláky a školáky.

Lékaři doporučuji dbát na základní hygienická pravidla. Vysoce rizikový je pobyt mezi velkými skupinami lidí. Dále také mají lidé posilovat imunitu a jíst více ovoce a zeleniny.

Pokud jste již nemocní, infekci nepodceňujte . Je rozhodně lepší chřipku vyležet, než šířit dál.

Chřipková epidemie trvá vždy až několik týdnů. Dá se tedy očekávat, že jihočeské nemocnice a domovy důchodců budou uzavřené pro návštěvy nejméně dva až tři týdny.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3