Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Do zámku Ohrada se vrátila velkoplošná plátna štvanic

Hluboká nad Vltavou (Českobudějovicko) 25. dubna (ČTK) – Lovecký zámek Ohrada v Hluboké nad Vltavou zdobí kopie velkoplošných obrazů štvanic vídeňského malíře Johanna Georga de Hamiltona. Originály z objektu zmizely před téměř 80 lety. Plátna visí na zdech Hodovního sálu zámku a veřejnost si je může prohlédnout od čtvrtka. Originály obrazů namaloval Hamilton na začátku 18. století na přání tehdejšího majitele Ohrady knížete Adama Františka ze Schwarzenbergu. Národní památkový ústav a Národní zemědělské muzeum dnes kopie v loveckém zámku představily novinářům.

„Plátna zde budou umístěna natrvalo,“ řekl Jiří Houdek z Národního zemědělského muzea, které zámek spravuje. Náklady na pořízení děl a úpravu interiéru činily více než půl milionu korun. Kopie obrazů jsou umístěny v originálních rámech, které kvůli svým velkým rozměrům v zámku zůstaly.

Před začátkem druhé světové války tehdejší majitel Ohrady Adolf ze Schwarzenbergu z obavy před nacistickým Německem, jehož představitelé kradli umělecká díla, nechal obrazy přepravit do Kanady. Později se plátna dostala do Rakouska a dnes jsou vystavena na zámku Stainz ve Štýrsku. Národní památkový ústav pak získal od vlastníka obrazů souhlas k pořízení kopií. „Návrat pláten na zámek Ohrada je významnou událostí, protože jsou nedílnou součástí interiéru. Děkujeme památkovému ústavu, bez jehož snahy a jednání by kopie nevznikly. Ještě stále musíme napravovat škody, které památkám vznikly za minulých režimů, a i toto je jeden z malých, ale významných detailů, kde se to povedlo,“ řekl generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

rek hj

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3