Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Do soutěže o nejkvalitnější regionální potraviny se přihlásilo 36 výrobců

České Budějovice – Prestižní klání o nejkvalitnější regionální potraviny se uskutečnilo ve čtvrtek 6. dubna na českobudějovickém Výstavišti.

Kapří paštika, blatenský kohout, poněšická medovka, žitný chléb s medem, ale nově třeba i jedlé oleje lisované zastudena. Nejen tyto delikatesy ve čtvrtek ochutnávali komisaři neveřejné soutěže o nejkvalitnější potraviny z jihu Čech.

Desetičlenná komise nezávislých odborníků hodnotila vzorky podle přísných kritérií.

„Za prvé je to vzhled toho výrobku, vůně, chuť a struktura. Samozřejmě i obal a doplňující informace o výrobku včetně popisu,“ vysvětlil komisař Petr Holub.

Do jedenáctého ročníku se v jedenácti kategoriích přihlásilo 36 výrobců se 122 produkty.

Největší zastoupení měly výrobky pekařů. Druhou nejpočetnější skupinu tvořily produkty z mléka, třetí masné výrobky. Do soutěže se letos poprvé nepřihlásili včelaři, komisaři naopak premiérově posuzovali jedlý olej. Hodnocení potrvá měsíc, výsledky oznámí komise na gastronomickém festivalu Bosch Fresh, který se uskuteční 6. května na českobudějovickém Výstavišti.

„Největší šanci získat známku ,Chutná hezky. Jihočesky´ mají výrobky s jihočeskou příchutí zrozené v Jihočeském kraji. To znamená výrobky, u kterých byla přidaná hodnota vytvořená v Jihočeském kraji a mají maximální podíl jihočeských surovin. Hodnotitelé přidávají body i za originalitu, za tradiční recepturu nebo naopak za inovativnost,“ zmínila Hana Šťastná, ředitelka Jihočeské agrární komory.

Úspěšní výrobci získají mediální a marketingovou podporu od Jihočeské agrární komory i partnerů soutěže. Mimo to jim organizátoři pomohou najít přímé odběratele zboží.

Během minulých ročníků hodnotili komisaři celkem 1427 výrobků. Známku ,Chutná hezky. Jihočesky´ udělili 250 produktům.

Hodnocení potravin. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3