Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Děti ze školky ve Vodňanech sázely lípy ve vykácené aleji u rybníků

Vodňany – Hned třicet vzrostlých stromů přibylo na hrázi Vodňanských rybníků na hlavní cestě na Strakonice. Vedení města se rozhodlo s pomocí energetiků obnovit alej, kterou bylo nutné kvůli onemocnění původního stromořadí vykácet. Nové lípy mají zpevnit násep a alespoň částečně omezit vliv dopravy na chodce a cyklisty. Na sázení se navíc podílela místní Mateřská škola.

Stromy by měly růst společně s dětmi. Navíc, když je děti samy sázely, měly by si jich víc vážit. To byly podle starosty Václava Heřmana hlavní důvody, proč se do obnovy původně populárního stromořadí přímo zapojily větší děti z Mateřské školy Vodňany. A i přes studené počasí si zahradnické práce užily.

Vzrostlé lípy, které byly pro Vodňany charakteristické, napadla nebezpečná houba a postupně se stávaly nebezpečné pro auta i chodce. Proto nám nezbylo, než je pokácet. Ale i díky sponzorům se nám podařilo je téměř okamžitě nahradit,“ vysvětluje starosta Heřman.

I nové, více než tři metry vysoké, stromy jsou lípy malolisté. Podle zahradnické firmy se hodí právě do prostředí, kdy jsou vystaveny působení slunce a zároveň spodní vody. „Kromě okrasné funkce a odstínění chodců a cyklistů od aut tady mají i další funkci, kdy pomáhají zpevňovat hráz, proto, když byla šance získat grant, jsme neváhali,“ dodává starosta.

Městu se podařilo na výsadbu získat speciální grant od Nadace ČEZ ve výši téměř 130 tisíc korun. Rozhodující byla podle jejích představitelů jak blízkost elektrárny Temelín, tak také zapojení dětí. „Každou žádost posuzujeme z řady aspektů. Zapojení veřejnosti a hlavně dětí ale vždy přináší plusové body. Navíc jde o místo, kam stromy jednoznačně patří,“ říká člen správní rady nadace František Lust.

Právě granty orientované na výsadbu stromů patří mezi nejoblíbenější. V jižních Čechách díky nim vyrostly už více než dvě desítky nových alejí. Kromě klasických lip a dubů přitom města a obce stále častěji vysazují i historické ovocné odrůdy. Jejich plody jsou následně k dispozici obyvatelům a návštěvníkům.

Děti sází stromy. Foto: Petr Šuleř

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3