Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Děti do 15 let a senioři budou mít v Č. Budějovicích MHD zdarma

České Budějovice 5. dubna (ČTK) – Děti do 15 let a senioři nad 65 let budou mít od 1. září MHD v Českých Budějovicích zdarma. Dopravnímu podniku tak klesnou příjmy asi o 15 milionů. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora František Konečný (ANO), který bude rovněž podporovat návrh, aby se mzdy řidičů dostaly nad 30.000 Kč. MHD ve městě ročně přepraví 38,6 milionu cestujících.

Konečný předloží návrh radě města a je si téměř jist, že ho schválí. Chce, aby od 1. září jezdili zdarma děti do 15 let a senioři nad 65 let. „Je tady kolem 6000 dětí jako abonentů MHD, je to částka kolem sedmi milionů korun, u seniorů – je to velice hrubý odhad – se bude pohybovat možná stejně. Jsou to částky, na které si dopravní podnik vydělá a určitě na to přispěje město. Vzhledem k tomu, že vybíráme velice dobře jako stát daně a město má podíl daní, nebude letos ani v dalších letech problém pokrýt tyto záležitosti z městského rozpočtu,“ řekl Konečný.

Náměstek předkládal tento návrh již před dvěma lety. Od jízdného zdarma si slibuje, že část rodičů dětí do 15 let je přestane vozit auty do škol, čímž podle něj klesne množství nebezpečných dopravních situací, které ráno u škol vznikají. Roční kupon na MHD pro dítě stojí 1250 korun.

„Byť se zdá částka malá, tak mnozí naši spoluobčané nemají takové platy a 1200 korun pro ně není malá částka. U seniorů je to (jízdné zdarma) trend, kde to bude postupně v celé republice,“ řekl Konečný. Úbytek příjmů do 20 milionů Kč ročně kvůli jízdnému zdarma je podle něj částka, kterou si město může letos i v dalších letech dovolit.

S prosincovou změnou tarifu jízdného zrušilo město dvacetiminutovou jízdenku za 13 Kč, nechalo jen hodinový lístek za 16 Kč. Loni měl dopravní podnik tržby z jízdného 120,3 milionu korun. Letos čeká tržby z jízdného 128,6 milionu Kč. Prokazatelná ztráta za loňský rok činí 189,1 milionu Kč.

Tradice MHD v Českých Budějovicích sahá do roku 1909. Dopravní podnik zajišťuje přepravu ve městě a v 18 obcích. Vozový park čítá 83 autobusů a 58 trolejbusů, které jezdí na 14 autobusových a osmi trolejbusových linkách. Ročně najedou 5,7 milionu kilometrů, přepraví 39 milionů cestujících. Podnik má 402 zaměstnanců. Základní kapitál je 485,5 milionu Kč, roční výnosy včetně úhrady prokazatelné ztráty činí 410,7 milionu Kč.

vkc

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3