Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

ČSSD chce v Jihočeském kraji hejtmana a pět míst v krajské radě

České Budějovice 10. října (ČTK) – Vítěz voleb v Jihočeském kraji ČSSD by v jedenáctičlenné radě chtěla obsadit pět křesel. Zároveň hodlá udržet pozici hejtmana. ČTK to dnes řekl současný hejtman a lídr kandidátky sociálních demokratů Jiří Zimola. Dnes se sešel se zástupci ODS, KSČM, Jihočechy 2012 a KDU-ČSL a nevyloučil případnou spolupráci ani s jedním z těchto subjektů. Zimola potvrdil, že stále platí varianta, že by novou koalici měly tvořit ČSSD s ANO, což jsou dva nejlepší z voleb, a doplňoval by je další politický subjekt.

„Myslím si, že vzhledem k výsledku, kterého jsme dosáhli, je tento požadavek zcela na místě. Neměli bychom většinu v radě a rozložení dalších křesel by záleželo na jednání. Nabízí se varianty 5 – 5 – 1 nebo 5 – 4 – 2,“ uvedl Zimola.

Dnešní schůzky podle něj potvrdily, že programy politických subjektů ze z 80 až 90 procent překrývají. V tomto pohledu se představy ČSSD nejvíc liší od těch, které hodlá prosazovat ODS. „Ale i tak si dokážu spolupráci s občanskými demokraty představit,“ řekl hejtman. Dodal, že na další schůzku s hnutím ANO se sociální demokraté dohodli na středu.

ČSSD získala ve volbách 22,55 pct hlasů, což představuje 15 zastupitelských mandátů z 55. ANO, které v jihočeských krajských volbách kandidovalo poprvé, podpořilo 17,67 pct voličů. Hnutí tak obsadí v zastupitelském sboru 12 křesel. Třetí občanští demokraté obdrželi 12,67 procenta a mají tak osm zastupitelů. Do krajského zastupitelstva se dostalo také sedm zástupců KSČM, pět Koalice Pro jižní Čechy, kterou tvoří STAN, TOP 09 a Hnutí občané pro Budějovice, čtyři zástupci KDU-ČSL a čtyři Jihočeši 2012.

Zimola uvedl, že zatím neplánuje setkání s koalicí Pro jižní Čechy. „Zatímco představitelé všech ostatních stran mi hned po volbách gratulovali k vítězství, z této koalice se nikdo neozval. Patrně nemá zájem o jednání s námi,“ uvedl.

zimola
Jiří Zimola. Foto: Jihočeský kraj

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3