Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

ČOI v jižních Čechách dala loni e-shopům přes 100 pokut

České Budějovice 17. ledna (ČTK) – Česká obchodní inspekce (ČOI) v jižních Čechách a na Vysočině dala loni přes 100 pokut internetovým obchodům v celkové výši 450.000 korun. Výrazně loni ubylo stížností na předváděcí akce. ČTK to řekla ředitelka inspektorátu ČOI pro Jihočeský kraj a Vysočinu Martina Střihavková.

Další správní řízení budou následovat. „Tento způsob nakupování je u českých spotřebitelů stále oblíbenější. Při kontrolách se zaměřujeme zejména na plnění informačních povinností ze strany provozovatelů e-shopů,“ řekla ředitelka.

ČOI kontrolovala i hračky a téměř při každé druhé kontrole zjistili inspektoři porušení zákona o technických požadavcích na výrobky. Dva druhy hraček, které inspektorát odebral, se poté na základě výsledků zkoušek dostaly do výstražného systému Rapex. Distributoři hraček se podle Střihavkové oproti roku 2016 nijak výrazně nezlepšili. „Za nový trend pro rok 2018 lze označit zaměření se na technickou kontrolu nejen u distributorů, ale i u výrobců a dovozců,“ řekla ředitelka.

Pozitivně hodnotí zlepšení u předváděcích akcí. Podstatně ubylo stížností od spotřebitelů ohledně neuvážených nákupů. Dává to do souvislosti se změnou legislativy i s častějšími kontrolami ČOI v předcházejících letech a tím, že nepoctiví prodejci v předváděcích akcích dostávali vysoké pokuty.

V roce 2016 vybrala ČOI v jižních Čechách a na Vysočině na pokutách 11,5 milionu korun, o 1,3 milionu více než v roce 2015. Počet správních řízení stoupl v roce 2016 meziročně o sto, inspektorát jich vedl pět set. Výsledky za loňský rok ještě nemá ČOI kompletní.

Inspektorát ČOI pro Jihočeský kraj a Vysočinu má 45 zaměstnanců.

Václav Koblenc dr

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3