Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Chybějící doklad EET nahlásilo finančnímu úřadu přes 2100 lidí

Jižní Čechy – Jihočeské restaurace zaznamenaly první problémy spojené s ostrým provozem elektronické evidence tržeb. Podle provozovatelů není tento systém ani zdaleka dokonalý.

Provozovatelé restaurací a ubytovacích služeb mají povinnost používat elektronickou evidenci tržeb od 1. prosince loňského roku. Už po prvním měsíci ostrého provozu však pozorují komplikace. Vystavování účtenek každému zákazníkovi totiž zabere mnohem více času než v minulosti. Pokud se sejde velké množství lidí najednou, provoz restaurace vázne.

„Když máme plno a chce platit hodně zákazníků najednou, rozhodně nám nestačí jedna kasa. Používáme dvě a máme co dělat,“ potvrzuje provozovatel restaurace Jindřich Petřík.

Příprava každého jednotlivého účtu zabere zhruba 20 vteřin. Pokud ale čeká na vystavení účtu několik zákazníků najednou, stává se velmi často, že účet ani nevyžadují a ten stejně končí v koši.

„Účtenky si nikdo nebere. Lidi to prostě nezajímá,“ říká servírka jedné z restaurací.

U některých jihočeských restauratérů panuje přesvědčení, že se elektronická evidence tržeb dá velmi snadno zneužít ke konkurenčnímu boji. Pokud chce prý někdo nadělat problémy konkurentovi, stačí, když nahlásí, že se v jeho provozovně nevystavují účtenky.

„Máme nahlášeno přes 2100 případů nevydávání účtenek,“ popisuje Jana Králová z Finančního úřadu pro Jihočeský kraj.

Systém elektronické evidence tržeb nadělal restauratérům velké starosti, ale respektovat ho musí. V opačném případě může kontrola při prvním pochybení udělit pokutu až do výše půl milionu korun. Při opakovaném pochybení je to až dvojnásobek.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

 

 

 

 	
			
	
	

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3