Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

ČEZ nechá vyměnit sirény v obcích do 20 kilometrů od elektráren

Jižní Čechy – Nové učebny nebo speciální měřící přístroj pro hasiče na Vysočině a v jižních Čechách. To jsou první konkrétní projekty v hodnotě tři čtvrtě milionu korun, které získali hasiči díky spolupráci s energetiky z Jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Na oplátku proškolili řadu zaměstnanců.

„I když je riziko větší havárie u českých jaderných elektráren extrémně nízké, stejně musíme být připraveni. A v první linii bychom společně se zaměstnanci stáli my – hasiči. I proto je pro nás velmi těsná spolupráce nesmírně důležitá,“ vysvětluje Daniel Miklós, ředitel odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Nejvýznamnějším prvkem dohody mezi hasiči i energetiky je plán na výměnu a modernizaci sirén v takzvaných Zónách havarijního plánování. Tedy ve třinácti až dvacetikilometrovém okruhu kolem elektráren. Dotkne se více než 127 000 lidí v obou lokalitách.

„Sirény sice slouží primárně obyvatelům a obcím pro všechny typy výstrah, ale jsme si vědomi naší společenské odpovědnosti a proto jsme se s hasiči dohodli na plánu jejich výměny a obnovy,“ potvrzuje ředitel Útvaru bezpečnost společnosti ČEZ Roman Havlín.

Konkrétní rozsáhlý modernizační plán představí hasiči a energetici v příštích letech. Pro změnu jihomoravští hasiči navíc získají i podobnou učebnu jako jejich kolegové z Vysočiny.

„Dohoda je výhodná oboustranně. My zásadním způsobem pomůžeme s technickými opatřeními a dary, hasiči přispívají svými znalostmi a službami,“ konstatuje Havlín.

Hasiči v elektrárně. Foto: Marek Sviták

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3