Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Český Krumlov se po deseti letech dočkal městského architekta

Český Krumlov – Vizi architektury, urbanismu, směřování města, ale i projekty, jako je územní plán nebo revitalizace kasáren ve Vyšném. To vše bude v Českém Krumlově nově spoluutvářet architekt Ondřej Busta. Pozice městského architekta se tak po deseti letech znovu obsazuje.

Nejvíc bodů si z výběrového řízení na pozici českokrumlovského městského architekta odnesl 39letý Ondřej Busta, pro kterého Český Krumlov není neznámým místem. Vystudoval zde Střední uměleckoprůmyslovou školu sv. Anežky České, která ho nasměrovala na dráhu architektury, kterou absolvoval na Fakultě umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci.

„Dění v Českém Krumlově sleduji, znám jej, mám tu rodinu, a když se naskytla příležitost zúčastnit se výběrového řízení, tak jsem neváhal a snažil jsem se pro to udělat maximum. Jsem rád, že mne komise vybrala a budu se snažit, abych dostál jejich i svým představám,“ uvedl Ondřej Busta.

Jeho dosavadní kariéra čítá řadu úspěšných projektů. Rekonstrukce zámku Dlouhá Lhota, expozice Muzea českého karosářství ve Vysokém Mýtě, studie Mikulášské ulice v Krnově, návrhy výstavních expozic Národního muzea, design interiérů prodejen hodinek STORM, vila Slapy, vítězství ve veřejných soutěžích, rozsáhlou publikační a popularizační činnost, zkušenosti ze stáží na univerzitách v zahraničí. Před osmi lety založil vlastní architektonické studio, aktuálně také vyučuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Přesvědčil nás celkovou svou koncepcí, vizí, svou rozvážností, filozofickým pohledem na Český Krumlov, velmi dobře nastudovanými podklady, přehledem i odborností. Velmi dobrý je i jeho kultivovaný projev,“ vysvětlil místostarosta Josef Hermann.

Ondřej Busta nebude zaměstnancem městského úřadu, ale v Krumlově bude působit jako externista s kontraktem na 300 hodin ročně. Do funkce nastupuje od března na dobu neurčitou.

„Jedná se převážně o vazbu na samosprávu, spolupráci s odbory, konzultace prací se zpracovatelem územního plánu, spolupráci na tvorbě veřejných prostranství,“ vyjmenoval některé z činností architekta tajemník městského úřadu Radim Rouče. Dodal, že architekt také sehraje klíčovou roli v připravovaných projektech Akčního plánu v návaznosti na Strategický plán.

Český Krumlov má svá architektonická a historická specifika, ke kterým neodmyslitelně patří požadavky a představy obyvatel na to, jak má město vypadat. A jednou z rolí architekta je být mediátorem, komunikátorem mezi veřejností, radnicí, zastupiteli a investory“ dodal starosta Dalibor Carda.

O. Busta. Foto: umprum.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3