Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Českobudějovické letiště si připomíná 80. výročí vzniku

České Budějovice (ČTK) – Řídicí věž nebo další jindy nepřístupné sektory Jihočeského letiště v Plané u Českých Budějovic si může po celý červen prohlédnout veřejnost. Areál se v nezvyklém rozsahu otevírá u příležitosti 80. výročí jeho vzniku. Prohlídky jsou primárně určeny žákům základních a středních škol, ale mohou se na ně předem objednávat i skupiny dospělých. ČTK to řekla mluvčí Jihočeského letiště Martina Vodičková.

„Chceme, aby veřejnost viděla, co se na tom letišti za běžného provozu děje,“ uvedla. Celá akce začala dnes otevřením výstavy věnované historii českobudějovického letiště. Vždy se koná jedna prohlídka dopoledne a druhá odpoledne. Jelikož se její účastníci dostanou do řady míst rozsáhlého areálu, exkurze trvá minimálně dvě hodiny. „Je třeba se předem objednat, protože o prohlídky je velký zájem,“ řekla Vodičková.

Měsíční program podle ní vyvrcholí 24. června, kdy se koná den otevřených dveří a letecké ukázky. Představí se při nich i akrobatický pilot Martin Šonka. „Když jsme otevřený den pořádali před dvěma lety, dorazilo na letiště 15.000 návštěvníků,“ uvedla Vodičková.

Areál, vzdálený jen pár kilometrů od centra Českých Budějovic, má pestrou historii. Jeho výstavba ve 30. letech trvala kvůli různým komplikacím pět let. Letiště zahájilo plný provoz v prosinci 1937. Po druhé světové válce jej využívala československá armáda. Vojenským účelům letiště sloužilo až do roku 2005. Poté jej získaly Jihočeský kraj a město České Budějovice, což jsou jediní dva akcionáři společnosti.

Na společné podpoře financování provozu letiště, které se rozkládá na ploše téměř 300 hektarů, se kraj a město dohodly v roce 2006. Rekonstrukce komplexu začala v roce 2009. V areálu je 120 budov, část z nich je využita pro potřeby letiště, část se pronajímá. V roce 2011 Evropská komise zamítla již schválený, zhruba miliardový projekt modernizace letiště, a od té doby kraj financuje rozvoj ze svého. Pro letošní rok například uvolní 300 milionů korun.

Původní termín ukončení rekonstrukce komplexu byl v roce 2017, který se ale posunul. Cílem projektu je, aby v Plané mohla přistávat letadla na mezinárodních linkách nebo charterové lety směřující do zahraničí.

Ilustrační snímek. Foto: Letiště ČB

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3