Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Před 80 lety byla otevřena hvězdárna v Českých Budějovicích

Praha 13. listopadu (ČTK) – Jako druhá nejstarší lidová hvězdárna v Čechách byla 14. listopadu 1937 slavnostně otevřena pro veřejnost českobudějovická hvězdárna. Hvězdárnu vybudovala Jihočeská astronomická společnost (JAS) založená v Českých Budějovicích v roce 1928. Členové tohoto spolku stavbu hradili z členských příspěvků, výnosů akcí pořádaných společností a darů.

Hvězdárna se stala v době svého vzniku jedinou veřejnou hvězdárnou postavenou za doby první republiky na „zelené louce“. Během druhé světové války byla hvězdárna obsazena německou armádou, po konci války obnovila JAS svou činnost, ale v polovině 50. let byla hvězdárna zestátněna. Do té doby fungovala na spolkovém a amatérském základě.

Od roku 1957, kdy už byla pod správou okresního národního výboru, se budovala jako pobočka hvězdárny horská pozorovatelna na Kleti a v roce 1971 byla v Českých Budějovicích otevřena nová přístavba s planetáriem. K zajímavostem hvězdárny také patří její zahrada, která byla původně osazována jako botanická.

vlp sat

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3