Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

České Budějovice se nebudou odvolávat v kauze Bitservis

České Budějovice (ČTK) – Českobudějovický magistrát se neodvolá proti verdiktu soudu, podle nějž bývalá městská rada nemusí platit více než půl milionu korun za to, že podepsala smlouvu na zakázku IT služeb se společností Bitservis. Za kontrakt z roku 2007 uložil antimonopolní úřad magistrátu pokutu 1,3 milionu korun, protože magistrát podle něj při uzavírání smlouvy pochybil. Na základě toho vedení města v roce 2015 zažalovalo bývalou radu v čele s tehdejším primátorem Jurajem Thomou (Hnutí Občané pro Budějovice) o 514.680 korun.

„Šlo o třetí soudní jednání v této věci a všechny rozsudky dopadly stejně. Rada města se proto rozhodla, že se nebude odvolávat a splní peněžité povinnosti města,“ řekl novinářům českobudějovický primátor Jiří Svoboda.

Kvůli pokutě od antimonopolního úřadu za smlouvu se společností Bitservis už soud projednával zvlášť žalobu na tehdejšího primátora Thomu a jeho bývalou náměstkyni Ivanu Popelovou. Po nich město žádalo, aby uhradili 414.000 korun. Soud však na konci ledna rozhodl, že Thoma a Popelová tuto částku platit nemusí.

Kvůli kontraktu s Bitservisem stál před soudem v další, tentokrát trestní kauze, i sám Thoma. Šlo o dodatek ke smlouvě z roku 2010, který podepsal bývalý primátor sám, aniž záležitost řešila rada. Za to čelil obžalobě ze zneužití pravomoci veřejné osoby. Českobudějovický krajský soud loni v lednu vyčíslil škodu za nevýhodný kontrakt na 12,5 milionu korun a poslal Thomu na pět let do vězení. Vrchní soud však v prosinci verdikt zrušil a bývalého primátora viny zprostil. Nejvyšší státní zástupce však kvůli tomu podal v únoru dovolání k Nejvyššímu soudu.

Českobudějovická radnice. Foto: firmy.cz

 

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3