Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

České Budějovice opravily lebku, na kterou lidé sahají pro štěstí

České Budějovice (ČTK) – České Budějovice opravují sousoší Kalvárie na Piaristickém náměstí, kde si lidé sahají pro štěstí na lebku. Sochy měly poškozené konečky prstů i nos. ČTK to řekli památkáři a primátorův náměstek Petr Podhola (ČSSD). Podle pověry se člověku, který sáhne lebce do očních důlků, splní přání, jež v duchu vysloví. Autorem sousoší z 18. století je Josef Dietrich, který vytvořil i Samsonovu kašnu na náměstí Přemysla Otakara II. či alegorická sousoší na radnici.

Když památkáři na jaře při Dnech evropského kulturního dědictví procházeli městem, všimli si, že sochy mají některé drobné části uražené. Dohodli se proto s radnicí a sochař Ivan Tlášek dílo vyčistil a opravil.

„Já sice chápu, že je to pro místní přitažlivá pověst, ale je to trochu nešvar. Tím, jak se snaží dostat k lebce, tak sousoší ve spodní části docela trpí. Byly poškozené konečky prstů a načatý nos u jedné plastiky, naštěstí to nebylo dramaticky poškozeno. Ale přeci jenom je to vápenec a je vystaven nejenom zájmu turistů a místních obyvatel, ale také trpí povětrností,“ řekl ČTK Roman Lavička z restaurátorského oddělení jihočeských památkářů. Lebka z výjevu ukřižování Krista náleží podle některých tradic Adamovi, prvnímu člověku.

Práce budou stát 90.000 korun a měly by být hotové 15. července. Podhola připomněl, že Kalvárie se naposledy opravovala na přelomu let 2004 a 2005.

Jak se pověst o lebce plnící přání zrodila, historici nevědí. „Je to docela mladá pověra. Není zachycena ani ve starších průvodcích z konce 19. století. Je to věc, která vznikla během 20. století,“ řekl ČTK ředitel Státního okresního archivu České Budějovice Daniel Kovář.

Na pověst v pramenech nenarazil ani památkář Lavička. „Trochu mi to úsměvně připomíná podobnou situaci s Pošahaným v Plzni. Na katedrále je mříž s hlavičkami andělů a jedna je prakticky už tak osahaná, že Plzeňáci říkají U Pošahanýho – není vidět ani reliéf. To snad v případě kamenné lebky nehrozí,“ řekl Lavička.

Kalvárie. Foto: commons.wikimedia.org

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3