Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Č. Krumlov zavede přísnější tržní řád v historickém centru

Český Krumlov 22. února (ČTK) – V Českém Krumlově bude od 1. dubna platit nový tržní řád. Prodejci budou muset získat souhlas radních s tím, jak prostor před jejich provozovnou vypadá. Smyslem změny je zachovat historický ráz města, v jehož centru v posledních letech stoupl počet přeplněných stojanů se zbožím a nevzhledných cedulí na průčelích domů. Jde o desítky případů. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Petra Nestávalová.

Inspiraci si radní vzali z Prahy. Souhlas musí dát radnice všem obchodníkům a prodejcům v městské památkové rezervaci, mimo ni ne. Nový tržní řád má zlepšit historickou tvář centra. „Nevzhledné cedule na průčelích domů připomínají víc prodejní poutače než kulturní památku. Některé se totálně nehodí, neonové nápisy, to nejde,“ řekla mluvčí.

Úprava tržního řádu zajistí podle radních vzhled fasád domů odpovídající kulturně historické hodnotě památek. Řád zahrnuje změny, jak nabízet a prodávat zboží i služby mimo provozovnu: na zdech domů, okenicích, konstrukcích, stojanech před obchody. V městské památkové rezervaci a dalších vnitřních částech města bude jejich podobu regulovat souhlas rady.

Smyslem úpravy je podle mluvčí snaha ochránit a zachovat historický ráz centra. „Samozřejmě jsou vlastníci objektů a provozoven, kterým velmi záleží, aby fasády jejich cenných objektů byly ozdobou města. Jsou však i tací, kteří tyto zásady už tolik nectí, a proto vznikla povinnost zažádat si o souhlas rady města pro konečnou podobu prostoru před provozovnami. Tato jednorázová povinnost se týká všech subjektů, které nabízejí zboží a služby mimo provozovnu,“ řekl místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL).

Radní se inspirovali praxí v Praze. Tam podle mluvčí tržní řád přesně definuje třeba místa, kde se nabízejí průvodcovské služby, a na Staroměstském náměstí se už průvodci nekumulují před orlojem. „Krumlov tak bude postupovat obdobně,“ řekla Nestaválová.

Město Český Krumlov s 13.000 obyvateli má letos schodkový rozpočet s výdaji 355 milionů korun a příjmy 341 milionů. Deficit pokryje z kontokorentního úvěru.

vkc hj

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3