Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Č.Krumlov příští rok dokončí nový terminál na autobusovém nádraží

Český Krumlov 14. prosince (ČTK) – Město Český Krumlov dokončí příští rok nový terminál na autobusovém nádraží. Přestavba areálu potrvá do roku 2019, odhad nákladů je 90 milionů Kč. Město plánuje na rok 2018 schodkový rozpočet s výdaji 355 milionů a příjmy 341 milionů Kč. Deficit bude krýt z kontokorentního úvěru. Novinářům to dnes řekli zástupci radnice. Rozpočet budou příští týden schvalovat zastupitelé.

Co do objemu čerpaných prostředků bude kapitálový rozpočet nejvyšší v historii města. Důvodem je i to, že některé akce letos město nestihlo zahájit, protože dotace dostalo na poslední chvíli. „Schodek vykrýváme kontokorentním úvěrem, protože řadu investic musíme nejdřív zafinancovat, než dostaneme dotace,“ řekl místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL).

Příští rok dokončí město nový terminál na autobusovém nádraží, začnou se předělávat i budovy. Českokrumlovský rozvojový fond získal na přestavbu dotaci 42 milionů Kč. „Skoro stejná částka bude potřebná na dokončení areálu,“ řekl starosta Dalibor Carda. Vzniknou centrální kryté osvětlené perony, nové přístupové trasy i 100 parkovacích míst pro auta.

Příští rok město spustí dvě významné investiční akce, které chce financovat z úvěru. Za poslední tři roky si radní nevzali žádný, pouze spláceli sedm milionů ročně na staré úvěry. „Zadluženost klesla na minimum, můžeme si dovolit předložit zastupitelstvu návrh, že bychom v příštím roce čerpali čtyřicetimilionový dlouhodobý úvěr,“ řekl Hermann.

Město chce snížit energetickou náročnost budovy městského úřadu, doufá, že získá dotaci aspoň 25 procent. Investice se blíží 40 milionům korun. „Prakticky obnovíme celý obvodový plášť, zateplíme, vyměníme okna, jsou v katastrofálním stavu, teče nám tudy energie proudem,“ řekl Hermann. Druhou akcí bude rekonstrukce hřbitova, objekty i cesty jsou podle Hermanna v kritickém stavu. Tyto dvě akce budou za 65 až 70 milionů korun.

Mezi hlavní investice řadí místostarosta rekonstrukci inženýrských sítí ve čtvrti Nové Dobrkovice za 23 milionů, nástavbu mateřské školy Za Nádražím za deset milionů či zateplení bytového domu Lipová za 8,5 milionu Kč. Dvanáct milionů bude stát dokončení pláště zimního stadionu. Za milion korun vznikne nové dětské hřiště na sídlišti Plešivec. O 700.000 Kč zvýšila radnice granty pro kulturu, sport, sociální oblast a volnočasové aktivity, na které půjde 13,7 milionu Kč.

Václav Koblenc kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3