Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Č. Budějovice mění tarif MHD, zruší jízdenku za 13 korun

České Budějovice 28. listopadu (ČTK) – České Budějovice mění tarif jízdného v městské hromadné dopravě (MHD). Zruší dvacetiminutovou jízdenku v ceně 13 korun a ponechají jen hodinový lístek za 16 Kč. Podnik odhaduje, že změna tarifu mu zvýší výnos o 9,5 milionu korun. Peníze chce použít na zvýšení mezd řidičů. Letos na jízdném dopravní podnik utrží 123 milionů korun. Novinářům to dnes řekl ředitel českobudějovického dopravního podniku Slavoj Dolejš. Změna tarifu začne platit 10. prosince.

„Zdražení je o pouhé tři koruny, což představuje z pohledu jednotlivce zanedbatelnou částku. Ale celkem to přinese miliony korun,“ uvedl Dolejš. Dodal, že tarif jízdného se v Českých Budějovicích neměnil šest let.

Magistrát kvůli zvýšení mezd řidičů zvednul příspěvek na provoz městské hromadné dopravy o 15 milionů korun. V příštím roce tak pro chod této organizace uvolní 213 milionů korun. „Museli jsme udělat změnu, protože nároky na navýšení mezd byly velké. Navíc řidičů je nedostatek a odcházejí jezdit do zahraničí s kamiony. Pokud je chceme udržet, musíme jim nabídnout vyšší plat,“ uvedl náměstek primátora František Konečný (ANO). Průměrná mzda pro řidiče nyní činí přibližně 27.000 korun hrubého, Po zvýšení stoupne zhruba na 30.000 Kč.

Další změnou v systému MHD bude zrušení víkendové linky číslo 8, která přepravovala cestující z Nemanic na sídliště Máj. „Jednalo se o prakticky nevyužívaný spoj. Jezdili v něm třeba dva lidé,“ řekl Dolejš.

Tarif MHD se mění od 10. prosince, ale pokud lidé budou mít ještě jízdenky za 13 korun, mohou je do 31. prosince využívat. V příštím roce si pak mohou tyto lístky vyměnit u dopravního podniku.

Marek Bílek kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3