Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Č.Budějovice kupují 24 autobusů na zemní plyn za 173 milionů

České Budějovice 12. dubna (ČTK) – Plnicí stanici CNG pro novou flotilu autobusů dnes zprovoznil Dopravní podnik města České Budějovice. Podnik kupuje 24 nových autobusů na stlačený zemní plyn za 172,7 milionu Kč, 85 procent ceny pokryla dotace EU. Stanici na CNG zaplatil městský dopravce ze svých zdrojů, stála 27 milionů. ČTK to dnes řekl mluvčí dopravního podniku Viktor Lavička. MHD ve městě ročně přepraví 38,6 milionu cestujících.

Vozy na CNG pohon dosud dopravce neměl, jen jeden půjčený. Vozový park doplní 19 krátkých vozů a pět kloubových na zemní plyn. Nyní má podnik 83 autobusů a 57 trolejbusů. „Nové vozy nahradí starší, které již nevyhovují novým emisním normám,“ řekl Lavička.

Letos dopravce koupí 46 autobusů, elektrobusů a trolejbusů za 498,7 milionu, z 85 procent pokryje nákup evropská dotace. Mezi nimi je 24 busů na zemní plyn, dále půjde o 11 elektrobusů a 11 trolejbusů.

„Jako všechna auta, i ta naše stárnou, takže potřebujeme pořizovat nové vozy. A vozy CNG byla logická alternativa vzhledem k současným trendům, to znamená ekologie,“ řekl ČTK manažer divize autobusy Kamil Calta. Dopravní podnik má i vozy, které jsou 20 let staré.

Zásobník první stanice na CNG v dopravním podniku pojme 2500 metrů krychlových stlačeného zemního plynu. Výkon kompresorů je téměř 600 metrů krychlových za hodinu. „Stanice je připravena na rozšíření,“ řekl ředitel dopravního podniku Slavoj Dolejš. V ČR podle Českého plynárenského svazu jezdí téměř 20.000 vozidel na stlačený zemní plyn, z toho přes 1100 autobusů MHD.

Tradice MHD v Českých Budějovicích sahá do roku 1909. Dopravní podnik zajišťuje přepravu ve městě a v 18 obcích. Vozový park čítá 83 autobusů a 57 trolejbusů, které jezdí na 14 autobusových a osmi trolejbusových linkách. Ročně najedou 5,7 milionu kilometrů, přepraví 39 milionů cestujících. Denně jezdí 2041 spojů. Podnik má 402 zaměstnanců. Základní kapitál je 485,5 milionu Kč, roční výnosy včetně úhrady prokazatelné ztráty činí 410,7 milionu Kč. Podnik prodá ročně 5,7 milionu jízdenek.

vkc hj

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3