Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Budějovický Bosch zvedne plošně platy o 6,3 procenta

České Budějovice 27. prosince (ČTK) – O čtyři až šest procent zvýší mzdy zaměstnancům v příštím roce některé jihočeské firmy jako Robert Bosch, Madeta nebo Viscofan CZ. Další firmy o platech ještě jednají s odbory. ČTK to řekli zástupci firem.

Českobudějovická firma Robert Bosch, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut, zvedne plošně mzdy o 6,3 procenta. ČTK to řekla Kristina Žofková z marketingu firmy, jež zaměstnává 4000 lidí a jejíž obrat dosáhl loni 20,5 miliardy Kč. Největší česká mlékárna Madeta s 1590 zaměstnanci také zvedne platy. Jak řekl ČTK personální ředitel firmy, mzdy a související benefity se zvýší v průměru o čtyři až šest procent.

Výrobce umělých střívek pro masný průmysl Viscofan CZ s 650 zaměstnanci bude zvyšovat platy o čtyři až pět procent. Zatím je podnik pokaždé zvedl víc než o inflaci. Letos zvýšil mzdy u vybraných pozic v létě v návaznosti na nový mzdový systém. „Pro příští rok dále navýšíme mzdy podle dohody s odborovou organizací, a to o roční inflaci plus jedno procento,“ řekl ČTK jednatel společnosti Miloslav Kamiš. Průměrná mzda dělníků ve firmě, jež letos čeká tržby 6,5 miliardy korun, je zhruba 29.300 Kč.

Plat v Teplárně České Budějovice, kde pracuje 240 lidí, stoupne v roce 2018 o 3,5 procenta. Současná průměrná měsíční mzda činí 37.100 Kč. „Navýšení mezd v podstatě respektuje vývoj inflace, která je vyšší oproti loňské předpovědi, a tím došlo k reálnému poklesu platů,“ řekl ČTK místopředseda představenstva teplárny Tomáš Kollarczyk.

V průměru o sedm procent vzrostou od 1. ledna mzdy asi 200 zaměstnancům zlivské strojírenské společnosti Prym Consumer CZ; obsahují základní měsíční mzdy a bonusy. „Navýšení mezd se týká především dělnických profesí. Opomenuti ale nebudou ani administrativní zaměstnanci,“ uvedl Jan Švec z odborového svazu KOVO. Prym Consumer CZ se čtvrtmiliardovým obratem letos zvedl mzdy asi o pět procent.

Pivovar Budějovický Budvar, jenž zaměstnává 670 lidí, začne s odbory jednat v lednu. „Výše mezd je u nás výsledkem kolektivního vyjednávání, současné podmínky platí do 31. března,“ řekl mluvčí Budvaru Petr Samec. Pivovar měl loni rekordní tržby 2,54 miliardy Kč. Jasno ještě nemá ani výrobce koupelen a kuchyní Siko z Čimelic na Písecku, který v ČR a na Slovensku zaměstnává 800 lidí. Jak řekl ČTK generální ředitel Tomáš Vala, průměrná měsíční hrubá mzda na zaměstnance byla letos za leden až srpen 33.050 Kč. Siko měla loni konsolidované tržby 3,2 miliardy Kč.

Kolektivní vyjednávání ještě trvá v jaderné elektrárně Temelín, kde je 1140 zaměstnanců ČEZ. ČTK to řekl mluvčí Marek Sviták. Na přelomu roku o zvýšení mezd rozhodnou strojírenský holding ZVVZ Group a vodárenská společnost JVS, řekl ČTK jejich mediální zástupce Zdeněk Zuntych. Koh-i-noor holding se k platům nevyjádřil. „Toto téma nekomentujeme, stejně jako před rokem,“ řekl ČTK mluvčí holdingu Martin Doležal.

vkc sd

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3