Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Budějovický Bosch staví vývojové centrum s 520 pracovními místy

České Budějovice 4. června (ČTK) – Českobudějovická firma Robert Bosch, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut, staví vývojové a technologické centrum za 1,96 miliardy korun. Dnes zástupci firmy položili základní kámen, v závodě by mělo vzniknout asi 520 nových pracovních míst, 400 ve výrobě a 120 ve vývoji. Novinářům to dnes řekl technický ředitel firmy Václav Pixa.

Firma měla loni rekordní obrat 20,7 miliardy korun, meziročně o 200 milionů vyšší. Dnes také otevřela nový parkovací dům pro zaměstnance závodu s kapacitou 500 míst, pětipatrová stavba stálá 57 milionů Kč. Firma zaměstnává 4000 lidí, letos jim zvedla platy o 6,3 procenta.

Nové vývojové a technologické centrum s pěti podlažími staví Bosch od dubna, hotové by mělo být v červenci 2019. Stát přidal na stavbu 246 milionů, 12,5 procenta z celkové sumy. Investice míří do objektu, vývojových zařízení i technologií pro výrobu nových výrobků, hlavně modulů do dieselových motorů, které snižují emise oxidů dusíku.

„Budeme hledat asi 120 inženýrů. Tím, že je to rozděleno do více let, si myslíme, že je můžeme najít, protože spolupracujeme se všemi technickými univerzitami v České republice,“ řekl ČTK Pixa. Většinu z potřebných 400 výrobních dělníků firma již našla.

Ze 4000 zaměstnanců tvoří zahraniční pracovníci méně než pět procent, asi 200 lidí, dělníků i inženýrů. Mezi cizinci převažují v dělnických profesích Ukrajinci. Firma, která letos investuje 700 milionů Kč, má nyní asi 500 vývojářů.

Společnosti roste poptávka po systému DNOX, který snižuje emise oxidů dusíku, jde o moduly do dieselových motorů. Letos meziročně čeká nárůst výroby těchto systémů o 18 procent, měsíčně vyrobí asi 300.000 kusů. Výroba systémů DNOX tvoří asi polovinu produkce závodu, třetinu výroba palivových systémů a zbytek motorové komponenty pro přívod vzduchu a odvod výfukových spalin. Letos firma plánuje obrat 21,7 miliardy Kč. Zisky za loňský rok nezveřejnila, v roce 2016 měla zisk po zdanění 279,2 milionu.

Českobudějovický Bosch sídlí v areálu o rozloze 129.000 metrů čtverečních. Téměř sto procent výrobků jde na zahraniční trhy, hlavně do EU. Firma je stoprocentní dceřinou společností Robert Bosch GmbH.

vkc hj

Jéčko Man

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3