Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Biologické centrum má nové laboratoře na výzkum metabolismu

České Budějovice 25. dubna (ČTK) – Českobudějovické biologické centrum Akademie věd ČR používá nové laboratoře na výzkum metabolismu. Vybavení objektu stálo více než 24 milionů korun. Mimořádně citlivé přístroje dokážou změřit množství látek s přesností na zlomek gramu. Poznatky z laboratoří poslouží v mnoha biologických a ekologických odvětvích včetně medicíny. Novinářům to dnes řekli zástupci biologického centra.

Laboratoře jsou podle vědců průkopnické v tom, že dokážou zkoumat metabolismus jako celek. „Umíme sledovat najednou více jak tisíc metabolitů, což dosud bylo velice obtížné. Vzhledem k tomu, že povaha metabolismu je společná všem živým organismům, jsme schopni studovat organismy od nejmenších bakterií přes prvoky, hmyz, parazity, obratlovce až po člověka,“ uvedl šéf metabolomických laboratoří Petr Šimek.

Českobudějovické biologické centrum podle něj například sleduje metabolismus bakterií ve vodní nádrži Římov. Díky tomu vědci dokážou přesně určit složení chemických látek ve vodě. S pomocí entomologů zase na geneticky zmutovaných octomilkách studuje, co se děje, když vypnou, změní či upraví jejich geny.

Na výzkumných projektech biologického centra spolupracuje i českobudějovická nemocnice. „Tyto nové metody mají velkou perspektivu použití v klinické praxi. Během příštích let lze očekávat, že se přístupy, které tady teď rozvíjíme, stanou běžnou součástí vyšetření v takzvané personalizované medicíně,“ řekl ředitel biologického centra Libor Grubhoffer. Na základě metabolického obrazu člověka budou moci odborníci sledovat změny během stárnutí a případně preventivně předcházet vážným onemocněním.

Marek Bílek kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3