Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Bezpečí na přehradě pohlídá nový člun temelínských hasičů

Temelín – V relativně větším bezpečí budou kapitáni i pasažéři lodí na Hněvkovické přehradě. V případě problémů totiž mohou počítat s pomocí jak profesionálních záchranářů, tak i hasičů Jaderné elektrárny Temelín. Ti mají od minulého týdne na přehradě novou a výkonnou zásahovou loď, která zajistí pomoc potřebným v řádu několika málo minut.

„Loď bude využívána při technických pomocích na našich vodních elektrárnách a samozřejmě můžeme v rámci integrovaného systému pomoci například při povodních, nějaké ekologické havárii, případně záchraně osob,“ řekl Roman Havlín, ředitel Útvaru bezpečnost Skupiny ČEZ

Nová loď je dlouhá přibližně pět metrů a uveze sedm lidí. Namísto klasického lodního šroubu ji pohání malá vodní turbína.

„Vzhledem k pracem, na který je tento člun určen, jsme zvolili právě motor s vodní turbínou, protože se předpokládá nasazení u břehu a v místech, kde se pod vodou ukrývá mnoho plovoucích předmětů. A vodní turbína je daleko méně zranitelná než lodní šroub,“ vysvětlil velitel temelínských hasičů Martin Novotný.

Člun slavnostně pokřtili zaměstnanci společnosti ČEZ zodpovědní za bezpečnost a starosta obce Temelín. Dostal název Křtěnov, který odkazuje k bývalé obci, na jejímž území částečně leží temelínská elektrárna.

„My jsme rádi, že se loď pojmenovala po naší obci Křtěnov, aby nám zůstala ve všech vzpomínkách, že ta obec tady byla, je a bude. Myslím, že občané s tím budou spokojení,“ poznamenal Josef Váca, starosta obce Temelín.

Temelínští hasiči jsou od loňského roku součástí poplachového plánu Integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje. To znamená, že mohou zasahovat i mimo elektrárnu.

Člun temelínských hasičů. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3