Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Až 70 procent udání na týrání zvířat je podle veterinářů planých

Jižní Čechy – Řadu pochybení u farmářů a zájmových chovatelů zjistili v loňském roce veterináři při kontrole pohody zvířat na jihu Čech. Jaké chyby chovatelé nejčastěji dělají?

Zvířata s dokonalým psychickým i fyzickým zdravím, žijící v bezpečném prostředí. Především na to dohlížejí veterináři při kontrole pohody zvířat. Krajská veterinární správa Jihočeského kraje uskutečnila loni celkem 576 kontrol hospodářských zvířat a zvířat v zájmovém chovu. Největší problémy mezi hospodářskými zvířaty zaznamenali veterináři u koní.

„Kde kdo má koně na pastvinách a nezajistí jim přístřešek a napájení. Bývají to drobnější chovatelé, větší chovatelé vetšinou plní standardy, které jsou stanovené pro hospodářská zvířata,“ říká ředitel krajské veterinární správy František Kouba.

U hospodářských zvířat chovatelé zanedbávají ochranu před nepříznivým počasím a predátory. Měli by dbát i na to, aby v blízkosti zvířat nebyly trčející dráty, trámy, nebo hřebíky. Denně je třeba kontrolovat také veškeré technologie, aby zvířata nestrádala hladem nebo žízní.

Na problémy veterináři častěji narážejí u chovatelů zájmových zvířat. Například psů. Jedná se zejména o opakovaná udání na týrání zvířat mezi sousedy. 70 procent takových podnětů je podle veterinářů pouze planým poplachem, při kterém si lidé opakovaně řeší sousedské spory.

Podle ředitele krajské veterinární správy Františka Kouby by bylo nejlepší, kdyby ten, kdo si stěžuje, musel při udání složit kauci. V případě, že by stížnost byla neoprávněná, kauce by propadla státu.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3