Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Armáda a policie odvrátila teroristický útok na Temelín

Temelín – Atraktivními ukázkami zásahů proti leteckému útoku a pozemnímu napadení elektrárny ozbrojenými teroristy v nákladním autě s výbušninou v úterý 11. dubna vyvrcholilo v Temelíně cvičení Safeguard 2017. Vojáci, policisté a zaměstnanci společnosti ČEZ prověřovali vzájemnou součinnost při ohrožení nejdůkladněji střeženého objektu v jižních Čechách.

„Už samotný projekt fyzického zajištění ostrahy elektrárny je velmi robustní. V případě zhoršení například mezinárodní situace nebo identifikace dalších rizik rozšiřujeme spolupráci o další složky armády a policie. Proto jsou pro nás taková cvičení velmi důležitá,“ vysvětlil ředitel elektrárny Bohdan Zronek. 

Do čtyřdenního cvičení se zapojily dvě stovky policistů, vojáků a zaměstnanců společnosti ČEZ.

Autoři scénáře cvičení vždy vycházejí z aktuální bezpečnostní situace ve světě. I proto byl jedním z letošních námětů fiktivní útok nákladním autem. Právě tento způsob terorismu je totiž na vzestupu. Na nové trendy reagují i jihočeští policisté, kteří vyslali na místo zásahovou jednotku s pyrotechnikem i hlídku z Týna nad Vltavou, která zajišťovala ohrožený prostor.

„Toto cvičení má prověřit a také prověřilo komunikační kanály a přenos informací mezi řídícím střediskem, policisty, armádou a elektrárnou. Teď budeme samozřejmě vyhodnocovat všechny věci, ke kterým jsme se dostali. Nicméně už teď můžeme říct, že cvičení splnilo naše očekávání,“ řekl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Armádu zastupoval 25. protiletadlový pluk ze Strakonic se speciálním zařízením pro odpalování raket nebo radarem pro zaměřování vzdušných cílů, ale i vojáci pěší roty aktivních záloh z Českých Budějovic, kteří střežili příjezdové cesty do elektrárny. Roli pěší roty upřesňuje ředitel krajského vojenského velitelství Alois Urban.

„Jejím úkolem by bylo v případě nějakého ohrožení chránit důležité objekty pro obranu státu, které se nacházejí na teritoriu Jihočeského kraje,“ poznamenal Alois Urban.

Akce podobného rozsahu je koná v Temelíně jednou za dva roky. Na letošní rok připravila elektrárna celkem deset cvičení.

„Scénář je různý. Začínáme od jednodušších událostí, kdy se třeba reaguje na zraněného pracovníka. Jde se přes ekologickou událost až po ty nejzávažnější havárie,“ zmínil mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Safeguard 2017. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3