Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Armáda a policie bude čtyři dny trénovat ochranu temelínské elektrárny

Temelín – Dvě stovky vojáků, policistů a zástupců ČEZ budou od neděle 9. do středy 12. dubna cvičit ochranu Jaderné elektrárny Temelín při teroristické hrozbě. V rámci cvičení Safeguard Temelín 2017 se zaměří především na odvrácení vzdušného útoku i ataku vedeného ze silnice. Cvičení vyvrcholí v úterý 11. dubna praktickými ukázkami. Okolních obyvatel se cvičení nedotkne.

Vojáci začnou svou techniku k jihočeské jaderné elektrárně přesouvat v neděli ráno. Jako první dorazí 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic. K elektrárně přiveze například zařízení pro odpalování raket, radar pro vyhledávání a zaměřování vzdušných cílů či komunikační systémy pro velení a řízení palby. 

„Naším hlavním úkolem je chránit vzdušný prostor. V okamžiku, kdy je aktivován Národní posilový systém protivzdušné obrany České republiky, se naši vojáci přesouvají přímo k elektrárně. V nadcházejících dnech si zde procvičíme zaujetí postavení, odvrácení útoku ze vzduchu i komunikaci s ostatními složkami,“ uvedla Jana Samcová, mluvčí 25. protiletadlového pluku Strakonice.

Ještě během dopoledne doplní strakonický protiletadlový pluk pěší rota aktivních záloh, která se přesune ze cvičení v Boleticích. Její vojáci by zajišťovali komunikace a okolí elektrárny. 

„Povolali jsme osmdesát vojáků z aktivní zálohy a zřídíme dvě kontrolní stanoviště. Jedno bude u infocentra elektrárny, druhé pak u čerpací stanice Hněvkovice,“ poznamenal Josef Štěpánek, mluvčí Krajského vojenského velitelství České Budějovice.

Cvičit bude i policie, která má speciální jednotku trvale přítomnu u elektrárny. „Přesuny techniky se nás nebudou týkat. Do cvičení se velmi aktivně zapojí naše temelínská speciální jednotka, kterou doplní pyrotechnici a také policisté z obvodního oddělení,“ konstatoval k zapojení policie její mluvčí Jiří Matzner.

Do cvičení, které se uskuteční mimo areál temelínské elektrárny, se zapojí i ČEZ. „Máme vlastní systém fyzické ochrany, který zahrnuje technické a organizační bariéry včetně desítek pracovníků bezpečnostní agentury. Teroristická hrozba může vyústit v přijetí dodatečných bezpečnostních opatření a v takovém případě by bylo naším úkolem poskytnout armádě především logistickou podporu,“ doplnil temelínský mluvčí Marek Sviták.

Okolních obyvatel se cvičení nedotkne. Maximálně zaznamenají průjezd vojenské techniky a kontrolní stanoviště u infocentra elektrárny a čerpací stanice Hněvkovice. Ta budou zřízena na účelových komunikacích a na běžný silniční provoz nebudou mít žádný vliv. V pondělí a úterý se uskuteční několik průletů vojenských letadel v blízkosti elektrárny.

Vojáci u elektrárny. Foto: Marek Sviták

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3