Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Alšova jihočeská galerie hostí výstavu kreseb Františka Kupky

Hluboká nad Vltavou (Českobudějovicko) 9. června (ČTK) – V Alšově jihočeské galerii dnes začala výstava věnovaná Františku Kupkovi. Desítky černobílých kreseb a maleb tuší jsou v zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou. Vznikaly přibližně mezi lety 1904 až 1909 jako ilustrace k encyklopedii Člověk a Země, již napsal francouzský geograf a anarchista Élisée Reclus.

Je to hlavní výstavní projekt galerie pro tento rok, který souzní s letošními oslavami 100 let Československa, řekl ČTK ředitel galerie Aleš Seifert. „Vybrali jsme si jméno Františka Kupky i z toho důvodu, že byl velkým vlastencem,“ uvedl.

Ilustrace vznikly na objednávku autora šestisvazkové encyklopedie Recluse, který se pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po současnost kritickým pohledem.

Ilustrace Františka Kupky tak zachycují různé fáze vývoje společnosti a jejích kultur. Jde o soubor 106 kreseb a maleb, které představují Kupkovu nejrozsáhlejší ilustrační práci. Alšova galerie z tohoto souboru od soukromého zapůjčitele představuje 85 kreseb, další jsou na výstavě věnované Kupkovi probíhající v Paříži.

Podle Seiferta mohou tyto kresby pro mnohé návštěvníky znamenat objevení méně známé části Kupkova díla, protože je vytvořil těsně předtím, než začal experimentovat s abstraktní tvorbou. „Kupka je momentálně v českém prostředí znám jako autor těch nejdražších maleb abstraktního rázu, patří k zakladatelům abstraktního umění. Nicméně i jeho umění procházelo velkým vývojem,“ podotkl Seifert.

Výstava František Kupka – Člověk a Země potrvá do 7. října.

vst mha

Jéčko Man

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3