Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Alšova galerie vystaví 106 kreseb a maleb Františka Kupky

Hluboká nad Vltavou (Českobudějovicko) 2. ledna (ČTK) – Alšova jihočeská galerie (AJG) chystá jako hlavní výstavu sezony kresby Františka Kupky, jimiž ilustroval knihu Člověk a Země. Soubor 106 černobílých kreseb a maleb tuší zaplní zámeckou jízdárnu na Hluboké od 9. června do 7. října. Náklady budou milion až 1,5 milionu korun. ČTK to dnes řekl ředitel AJG Aleš Seifert. Loni galerii navštívilo okolo 60.000 lidí. Jedním z větších jmen příští sezony v roce 2019 bude český umělec Pasta Oner.

Kupkova nejrozsáhlejší ilustrační práce dokumentuje vývoj lidstva do začátku 20. století. Knihu Člověk a Země napsal francouzský teoretik anarchismu Élisée Reclus, v letech 1905 až 1908 vyšla v šesti svazcích.

„Ke stoletému vzniku Československa jsme si vybrali dílo Františka Kupky, které vzniklo dříve, ale nejen že bilancovalo období před, ale také snilo o 20. století, i když realita byla pak naprosto opačná. Kupka výrazně přispěl ke vzniku Československa: v roce 1914 vstoupil do roty Nazdar, organizoval československé legie ve Francii a vždy měl na paměti blaho státu,“ řekl Seifert.

Češi tyto ilustrace naposledy viděli v roce 1999. Originály od Kupky koupil průmyslník Jindřich Waldes, jehož potomci soubor restituovali v roce 1991 z Národní galerie. Nyní ho vlastní investiční fond Pro Arte. „Naposledy byl kompletně vystavený v Rudolfinu, když byla prezentována pozůstalost Jindřicha Waldese,“ řekl ČTK ředitel fondu Pavel Chalupa.

Kupka v kresbách vytvořil manifest anarchistických názorů na svět, byl členem pařížského anarchistického hnutí. Podle kurátora Adama Hnojila je soubor geniálním svědectvím, oslavou i obžalobou historie lidstva a hlubokou sondou do dějin. „Svět roku 1905 je překvapivě málo vzdálen naší současnosti. Náš aktuální ostrý rozpor mezi bohatým severem a chudým jihem je významově velmi podobný světu Kupky,“ uvedl Hnojil.

Z větších výstav chystá letos AJG kolekci Košická moderna, slovenské autory 20. a 30. let minulého století, jimž se říká Východní Bauhaus, či expozici Sexies, jež ukáže díla 60. let 20. století ze sbírek galerie.

Kromě Hluboké využije AJG českobudějovickou Galerii Mariánská, tam bude hostovat do září. Wortnerův dům, kde dělala AJG menší výstavy, je do dubna 2019 zavřený, vzniká přístavba a přístup pro lidi s postižením. V bývalé budějovické restauraci Sparta buduje galerie depozitář. Jde o investice za 58 milionů. Od ledna 2021 by měla další pobočka AJG, bechyňské muzeum keramik, přesídlit z tamního zámku do bývalého domu služeb.

Alšova jihočeská galerie vznikla v roce 1953, ozdobou jejích sbírek jsou díla z gotiky a ze 60. let minulého století. Zřizuje ji Jihočeský kraj, letos jí dal příspěvek 34,8 milionu korun, o 6,4 milionu více než loni.

vkc gcm

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3