Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Advent v Budějovicích nabízí 323 akcí, kolem kašny bude kluziště

České Budějovice 21. listopadu (ČTK) – Adventní kulturní program v Českých Budějovicích nabídne 323 akcí. Mezi lákadla patří přílet anděla 5. prosince. Veřejné kluziště na náměstí Přemysla Otakara II. bude tentokrát okolo Samsonovy kašny. Město přispívá na kulturní program sumou 950.000 Kč. Novinářům to dnes řekli zástupci radnice a pořadatelů.

Akcí během 44 dní bude o 28 více než loni. Patří k nim 137 koncertů, čtyři Rybovy mše, 47 divadelních her, 29 výstav, dva živé betlémy, devět trhů, 30 tvůrčích dílen i devět gastronomických akcí. Na náměstí zazpívají Petra Černocká, Petr Kolář či skupina Nezmaři. Ve městě během adventu vystoupí i Pavel Šporcl, Janek Ledecký, Pavel Calta, Magdalena Kožená a Melody Makers s Ondřejem Havelkou, Monika Absolonová či Wohnout.

Program na náměstí, jenž začne 1. prosince, zajišťuje letos agentura Art4promotion, má s radnicí smlouvu na pět let. Stánky rozestaví jinak, kluziště, kde lidé zdarma bruslili i v minulých letech, letos pořadatelé budují jako ovál kolem Samsonovy kašny. V provozu bude i 24. prosince, organizátoři avizují Štědrovečerní bruslení. Některé stánky otevřou již 24. listopadu. „Myslím, že to bude většina stánků s občerstvením v tom vnitřním prstenci,“ řekl ČTK Igor Mahal z firmy Art4promotion.

Několik tisíc lidí láká každoročně takzvaný přílet anděla 5. prosince, kdy postava sjede po laně z Černé věže a náměstím zároveň jezdí desetimetrová loutka anděla Divadla Kvelb. Na akci míří lidé z celé ČR.

„Herci Divadla Kvelb k tomu přistupují jako českobudějovičtí patrioti. Mohli by dělat anděla jinde. Mají i (loutku) čerta, ale já si myslím, že čert v Českých Budějovicích je okrajová záležitost, anděl k Budějovicím patří. Letos letíme již poosmnácté. Pořád se rodí nové děti, chodí sem i prarodiče, ta věc je nadčasová,“ řekla vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Iva Sedláková. Při příletu anděla letos zazpívá Pavel Calta.

Sílu českobudějovického adventu vidí Sedláková v tom, že se akce opakují. „Tím se lidé tmelí, rádi se vidí,“ řekla. K tradicím patří rozsvícení vánočního stromu (letos 2. prosince), opakují se i přílet anděla, zpívání koled, zvonkový průvod, koncert gospelů, živý betlém, Mikulášská jízda trolejbusem i jednodenní trh zvaný Vánoční ulička.

vkc hj

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3