Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Největší poptávka je po technických oborech. Absolventů je nedostatek

Jižní Čechy – Představy studentů o jejich budoucím zaměstnání se i na jihu Čech výrazně liší od potřeb současného trhu práce. Pracovat rukama se dnešním mladým lidem příliš nechce, při výběru studijního oboru proto sází hlavně na kancelářské profese.

„Jsme slévárensko-strojírenský podnik a 95 procent profesí se zde zakládá na lidech, kteří mají nějaké technické vzdělání. A bohužel ta demografická křivka je taková jaká je. To znamená, že je nedostatek mladých lidí se zájmem o technické obory,“ potvrzuje Věra Vrchotová ze strojírenského podniku v Českých Budějovicích.

Manažerské, ekonomické a humanitní obory u nás jednoznačně vedou. Přitom největší šanci na uplatnění mají na trhu práce právě absolventi technických oborů. Těch je totiž žalostně málo. Firmy se přitom už několik let snaží o jejich dobré finanční ohodnocení. Pověst nízkých výdělků zde už dávno neplatí.

„Dneska šikovní konstruktéři, technologové, ale i zámečníci, obráběči kovů, mechatronici, když jsou šikovní tak si vydělají a je to srovnatelné s nějakým ekonomickým či právním oborem,“ potvrzuje Věra Vrchotová.

S nedostatkem studentů v technických oborech dlouhodobě svádí boj i střední a vysoké školy. Řešení proto hledají i ve vzájemné spolupráci.

„Smyslem je podpořit technické vzdělávání v jihočeském kraji a vytvářet tu technickou komunitu od těch nejmladších až po lidi v produktivním věku,“ říká Marek Vochozka, rektor Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích.

„Jsme zaměřené na tu technickou oblast a na oblast spolupráce s firmami a tam vidím tu budoucnost, protože VŠTE  je schopná nám dodat i ty odborníky pro tu výuku,“ dodává Milan Timko, ředitel střední odborné školy ve Velešíně.

Technické obory v ČR studuje zhruba 35 procent středoškoláků. Pokud se rozhodnou ve studiu pokračovat, zájem o techniku a informační technologie má už jen 22 procent z nich.

Ilustrační snímek. Foto: Zkola.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3