Jsme všude na jihu Čech.

Jihočeský kraj bude hospodařit se schodkem 585 milionů korun

České Budějovice (ČTK) – Jihočeský kraj připravuje na příští rok rozpočet s příjmy více než 12,1 miliardy korun a výdaji 12,7 miliardy korun. Plánovaný schodek chce pokrýt z rezerv z minulých let. Návrh rady ještě musí schválit na svém zasedání zastupitelstvo, které se sejde 15. prosince. Rozpočet počítá s kapitálovými výdaji ve výši téměř 2,5 miliardy korun. ČTK to řekl vedoucí oddělení rozpočtu a financování z ekonomického odboru jihočeského krajského úřadu Stanislav Bůžek.

Rozpočet například počítá s částkou 300 milionů korun pro Jihočeské letiště. „Měla by se rozjet dostavba terminálu, nákup navigace pro noční létání a tak dále. I když ještě nepůjde o konečnou část, protože finalizace by měla nastat v roce 2018,“ řekl Bůžek. Kraj také chce v příštím roce uvolnit 125 milionů korun na zahájení výstavby vozovky, která propojí třídy Strakonickou a Milady Horákové. Tím by vznikla přímá silnice mezi největšími městskými sídlišti Máj a Vltava.

V posledních letech kraj pravidelně uvolňoval přibližně miliardu korun na obnovu vozovek II. a III. tříd. Bůžek uvedl, že podobná částka bude směřovat do rekonstrukcí komunikací i v příštím roce. Například téměř 100 milionů korun budou stát dohromady opravy mostů u Líčova, v Kvildě, Mažicích a Zátaví.

Jihočeský kraj by měl podle odhadů získat v příštím roce na daních 5,3 miliardy korun. Dalších 6,5 miliardy mu pak přinesou další transfery, což jsou například náklady na přenesenou působnost státní správy. „Rozpočet počítá se splátkou úvěru 275 milionů korun. Ta kraj čeká i v roce 2018, ale bude už poslední a kraj tím pádem bude bez dluhu,“ řekl Bůžek.

Ilustrační snímek. Foto: cashflowpraha.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Nejoblíbenější pořady